Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Idzie zima – wapnować, nie wapnować?

Obrazek

Każdy praktyk potwierdzi, że najlepszym terminem wapnowania jest moment zaraz po zbiorze rośliny uprawnej. Najczęściej wapno rozsiewane jest wtedy na ściernisko. Co jeśli nie udało się tego zrobić w tym terminie?

Jacek Daleszyński18 grudnia 2019, 11:23
Odpowiadając krótko na to pytanie – wapnować teraz albo nawet zimą. Pamiętać oczywiście należy o zasadach agrotechnicznych, które umożliwiają szybkie działanie wapna. Podstawowa to wymieszanie nawozu z glebą. Aby wapno zadziałało, musi mieć z nią kontakt. Warto zatem mieć na uwadze, że sposób postępowania z działką po rozsianiu wapna ma duże znaczenie dla jego skuteczności:
  • jeśli planuje się zastosować wapno np. na ściernisko po kukurydzy czy pole po zbiorze buraków bez mieszania go z glebą (pole pozostaje w tym stanie do wiosny, bo np. niemożliwa jest już uprawa gleby czy orka) to działanie wapna będzie bardzo ograniczone. Na pewno pomagać będzie deszcz, który wpłucze nawóz, ale warto pamiętać, że niewzruszona gleba gorzej przesiąka, zatem i wapno będzie gorzej się w niej przemieszczać. Nie należy się zatem spodziewać skutecznego działania wapna w takich warunkach. Jeśli gleba jest wilgotna wybór wapna nie ma większego znaczenia. Sprawdzi się zarówno wapno tlenkowe, jak i węglanowe;
  • wapnowanie wraz z wymieszaniem nawozu – to chyba najlepszy sposób na umożliwienie wapnu jak najlepszego działania. Najlepiej po zastosowaniu nawozu wymieszać go z glebą np. gruberem czy talerzówka, a dopiero potem pole zaorać, jeśli mamy to w planach.
  • możemy też rozważyć wapnowanie na orkę, bez mieszania. Wtedy wapno ma szansę szybciej wniknąć do profilu z luźną glebą podczas opadów deszczu.

Sucha gleba hamuje wapno

Warto pamiętać, że gleba sucha nie sprzyja działaniu wapna. Jeśli na polach, na których chcemy zastosować wapno gleba ma niską wilgotność (nawet teraz po deszczach w niektórych rejonach gleba nie nasiąkła) to lepiej zastosować wapno węglanowe i raczej w umiarkowanych dawkach. Warto posiłkować się zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczej: z tabeli z dawkami wapna wybieramy pozycję „potrzebne” dla posiadanej kategorii gleby i wartości pH. Jeśli gleba jest wilgotna to tak jak pisałem wyżej – wybór wapna jest kwestią drugorzędną.

I jeszcze na koniec

Ostatnie raczej łagodne i często bezśnieżne zimy sprawiły, że nie wszyscy zastanawiali się nad regulacjami prawnymi odnośnie do stosowania nawozów, w tym wapna. W przypadku wapna właśnie obowiązują zasady, że nie wapnujemy:
  • na glebę zalaną lub
  • na glebę pokrytą śniegiem, lub
  • zamarzniętą poniżej głębokości 30 cm.

Zasady te przypominamy dość często, bo dotyczą one też nawozów mineralnych nie zawierających azotu.

jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)