Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kredyt klęskowy – rozwiązanie na straty związane z suszą

Obrazek

Susza stała się już faktem. Straty finansowe w jej wyniku także. Pozostaje pytanie, jak sobie z nimi poradzić, ponieważ tegoroczne zbiory zbóż, owoców i warzyw mogą być nie tylko niższe niż przed rokiem, ale także zebrane plony mogą okazać się gorszej jakości. To z kolei przełoży się na niższe ceny w skupie lub ograniczenie możliwości eksportowych. Długofalowo, to wszystko niekorzystnie wpłynie na dochody gospodarstw rolnych.

Aleksandra Galus10 lipca 2018, 10:05
Jak wynika z danych zgromadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, suszą zostały dotknięte w szczególności uprawy zbóż jarych – głównie jęczmienia i żyta, a także warzyw gruntowych – w szczególności kapusty, kalafiora, brokuła, sałaty, kalarepy, rzodkwi, selera, czosnku, pora i papryki. W tym okresie suszę notowano w 13 województwach, 1437 gminach, czyli na ponad 40 proc. powierzchni wszystkich gruntów ornych. - Szacujemy, że plony mniejsze o 10 proc. mogą przełożyć się na około 35-procentowy spadek dochodów w małych gospodarstwach (do 10 ha) oraz 25-procentowy w większych. Z kolei spadek plonów o 30 proc. mógłby doprowadzić wręcz do braku opłacalności produkcji w gospodarstwach do 10 ha – mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Znaczne obniżenie dochodów może skutkować koniecznością zewnętrznego wsparcia finansowego gospodarstwa. Rolnicy mogą w tym celu skorzystać z preferencyjnego kredytu klęskowego, o który można się strać m. in. w Banku BGŻ BNP Paribas. Tego typu finansowanie jest znacznie korzystniejsze niż inne kredyty, głównie ze względu na wsparcie finansowe, jakiego przy spłacie pożyczki udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt klęskowy przeznaczony jest na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych. Aby z niego skorzystać, trzeba przede wszystkim oszacować straty. Co istotne, ten proces musi zostać zakończony przed zebraniem plonu głównego. Dlatego rolnicy muszą jak najszybciej zgłosić ten fakt w Urzędzie Gminy. Następnie wojewodowie powołają komisje, które oszacują poniesione szkody. Protokół z ich oszacowania jest niezbędny przy składaniu wniosku do Banku o udzielenie kredytu na preferencyjnych warunkach.

Finansowanie z dopłatą może uzyskać każdy rolnik, który nie pobiera (ani nie ma przyznanej) emerytury bądź renty. Pomoc finansowa – na maksymalnie 4 lata od czasu wystąpienia szkody - zostanie udzielona w ciągu roku od momentu powstania protokołu strat. Kwota udzielonego kredytu nie może natomiast przekroczyć wysokości szkód, oszacowanych przez komisję.

Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy WIBOR 3M i marży 2,48 p.p., przy czym kredytobiorca płaci odsetki w wysokości 2,1 proc. (jeżeli w dniu wystąpienia szkód, co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych lub 50 proc. pogłowia zwierząt było ubezpieczonych) lub 3,15 proc. (w przypadku braku ubezpieczenia). W pozostałej części, odsetki regulowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.   Oprac. ag

Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy