Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nawozy wreszcie tanieją - zobacz gdzie i o ile!

Obrazek

Ceny nawozów to od jesieni 2021 roku ogromny problem rolników. Drastyczne podwyżki cen i okresowe kłopoty z ich dostępnością sprawiły, że wiele gospodarstw albo musiało wydać na ich zakup znacznie więcej niż planowało albo musiało mocno ograniczyć ich stosowanie. A jaki ceny obowiązują dziś? Sprawdziliśmy cenniki u dystrybutorów.

Patrycja BernatKamila Szałaj14 kwietnia 2022, 07:49

Wielu rolników czekało na tę informację od miesięcy – spadają ceny nawozów azotowych. Przeprowadziliśmy sondę wśród dystrybutorów w całej Polsce i okazało się, że część z nich obniżyła cenniki. Skąd ten spadek cen nawozów i kto już obniżył stawki?

W woj. wielkopolskim u jednego z dystrybutorów nawozów ceny spadły niemal o 1000 zł/t. Obecnie sprzedaje on Pulan 34,4 w cenie 3880zł/t oraz saletrę z Anwilu po 3555 zł/t. Trochę drożej anwilowską saletrę sprzedaje inny dystrybutor z Wielkopolski, z Tarnowa Podgórnego. U niego cena spadła do 3900 zł/t.

Od kolejnego dystrybutora Grupy Azoty z woj. zachodniopomorskiego usłyszeliśmy z kolei, że kilka dni temu ceny tony saletry spadły o 500 zł, RSM z siarką o 1265 zł, mocznika o 400 zł, a RSM 32 o 1015 zł.

- Jeszcze kilka dni temu sprzedawałem RSM z siarką po 3995 zł, a dziś sprzedaję po 2730 zł/t. Myślę, że to wynika ze spadku cen gazu – zaznacza w rozmowie z nami dystrybutor.

Natomiast przedstawiciel dystrybutora z woj. mazowieckiego wyjaśnia, że jego cennik nawozów azotowych poszedł w dół o ok. 30 proc.

- Od poniedziałku ZAKsan kosztuje u mnie 3245 zł/t. To dużo mnie w porównaniu do 4550 zł/t, które oferowałem jeszcze w marcu – wyjaśnia nam nasz rozmówca.

Oczywiście nie wszyscy dystrybutorzy obniżają ceny. Wielu z nich ma jeszcze zapasy dostaw zakupionych od producenta w wyższych cenach, więc będą je sprzedawać po „starych” stawkach.

- Mamy w magazynie m.in. saletrę kupioną po 4000 zł/t. W cenniku na maj nie obniżyliśmy więc cen nawozów azotowych – wyjaśnia nam dystrybutor z woj. warmińsko-mazurskiego.

W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel firmy z okolic Siedlec.

Skontaktowaliśmy się także z firmą Agrochem Puławy, oficjalnym dystrybutorem Grupy Azoty, by zapytać o te obniżki cen. Przedstawiciel firmy wyjaśnił nam, że nadal obowiązuje cennik z 9 marca, ale niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni ulegnie zmianie. Nie wskazał jednak, czy ceny wzrosną, czy zmaleją. Przypomnijmy, że Agrochem ma publikować cennik raz w miesiącu. Póki co w obowiązującym zestawieniu RSM 32 nadal kosztuje 4285 zł/t, ZAKsan 4425 zł/t, RSM z siarką 4125 zł/t, a PULREA z inhibitorem ureazy 5560 zł/t.

Jak wskazywali nam rozmówcy, jest kilka czynników, które wpłynęły na obniżki. Przede wszystkim spadły ceny gazu, które najbardziej determinują cenę nawozu. Poza tym większość rolników już zakupiła nawozy, choć z drugiej strony w towar będą się zaopatrywać rolnicy posiadający trwałe użytki zielone. Usłyszeliśmy też, że zamieszanie z uruchomieniem dopłat wpłynęło na obniżki cen, bo producenci nawozów przestali liczyć na szybkie wypłaty pieniędzy rolnikom przez ARiMR. Patrząc na zmienną sytuację na rynku nawozów i rozbieżności cenowe powinny zachęcamy Was, Drodzy Rolnicy, abyście przed zakupem nawozów sprawdzili aktualne ceny nawozów na stronie TPR oraz przedzwonili do kilku dystrybutorów.

Kamila Szałaj, Patrycja Bernat,
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)