StoryEditor

ATM: Parlament Europejski zatwierdził bezcłowy import produktów z Ukrainy. Jakie zasady?

Wczoraj zapadła decyzja Parlamentu Europejskiego na temat przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą o kolejny rok. Jakie środki bezpieczeństwa wprowadzono i czy na liście produktów wrażliwych znalazła się pszenica?
24.04.2024., 09:45h

UE wprowadziła autonomiczne środki handlowe (ATM), po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie. ATM wprowadzono w czerwcu 2022 r., umożliwia bezcłowy wjazd wszystkich ukraińskich produktów do UE. W 2023 r. środki te przedłużono o rok, a w styczniu Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia na kolejny rok z dodatkowymi zabezpieczeniami w celu ochrony rynku UE. Podczas negocjacji Rada i Parlament dodały więcej środków mających na celu ochronę rolników w UE. Niestety dla polskich rolników środki te są niewystarczające, gdyż na listę produktów wrażliwych nie trafiły niektóre produkty m.in. zboża. 

image

Rozszerzenie ATM na Ukrainę: wypracowano kompromis, o który zabiegała Polska!

Cła i kontyngenty na ukraiński import są zawieszono do czerwca 2025 r

Parlament Europejski zatwierdził wczoraj przedłużenie bezcłowego handlu UE z Ukrainą do 5 czerwca 2025 r. Do tego czasu towary rolne z Ukrainy będą wjeżdżały bez cła i kontyngentów. Za przyjęciem tego rozwiązania zagłosowało aż 428 europosłów, 131 było przeciwko, a 44 wstrzymało się od głosu.

Hamulec bezpieczeństwa, ale nie dla pszenicy

Komisja może nałożyć środki naprawcze w przypadku zakłóceń na rynku na poziomie UE lub państwa członkowskiego. Będą to mechanizmy, które mają za zadanie zabezpieczyć interesy rolników europejskich. 

Rozporządzenie przewiduje również kwoty importowe dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych - drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu. Jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. Niestety na listę nie trafiła pszenica i jęczmień. 

- Przedłużenie środków wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Głosowanie to jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy słowa – będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO - powiedziała europosłanka Sandra Kalniete (EPL), sprawozdawczyni projektu.

W ramach porozumienia w sprawie nowych zasad Komisja zobowiązała się do szybkiego rozpoczęcia rozmów z Ukrainą w sprawie trwałej liberalizacji handlu i ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces. Rada Europejska będzie teraz musiała formalnie zatwierdzić rozporządzenie. Obecne środki handlowe wygasają już niebawem, bo 5 czerwca 2024 r., a nowe rozporządzenie powinno wejść w życie bezpośrednio po tej dacie

oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl/europarl.europa.eu/

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 09:58