Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pszenica z listopada może dać plon!

Obrazek

W tym roku późne siewy pszenicy mogą okazać się koniecznością
z powodu mokrych żniw. Niektórzy rolnicy jednak świadomie wybierają taką opcję.

dr Maria Walerowska25 września 2017, 11:22
Łukasz Maślankiewicz z Milicza (woj. dolnośląskie) ze względów organizacyjnych – pszenica wypada po kukurydzy lub soi – i z przekonania sieje pszenicę ozimą w listopadzie.

Przy tym terminie pszenica zimuje w fazie szpilki, kiedy jest mniej wrażliwa na wymarzanie niż gdyby miała kilka liści lub była rozkrzewiona. Grunt to odpowiednia odmiana – mówi z przekonaniem Maślankiewicz. Jego zdaniem nie wszystkie odmiany się do takich siewów nadają. Sam przetestował u siebie na polach kilka – najlepiej sprawdziły się Brillant i Zeppelin.

– Koniecznie trzeba jednak zwiększyć normę siewu o ok. 15%, w zależności od MTZ ok. 230 kg/ha – dodaje.
Jego zdaniem bardzo ważny jest także wczesny zabieg odchwaszczający na wiosnę. Wykonuje go wiosną w momencie szpilkowania pszenicy, jeśli temperatura  stabilizuje się na poziomie ok. 5–8°C. Stosuje 2,5–3 l/ha środka zawierającego 500 g/l chlorotuloronu (w zależności od fazy rozwojowej chwastów) i 0,3 l/ha herbicydu zawierającego 500 g/l diflufenikanu. Łukasz Maślankiewicz podkreśla, że równie istotne jest także wczesne podanie pierwszej dawki azotu na wiosnę.

Więcej na temat doświadczeń i zaleceń rolnika poznacie w najbliższym numerze „top agrar Polska” (10/2017) na stronach 68–69.

mwal
Fot. agrarfoto, WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)