Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Pszenica z rozsiewacza

Obrazek

Przełom listopada i początek grudnia nie dla wszystkich rolników oznaczają koniec prac polowych. Niektórzy sieją jeszcze pszenicę.

Jacek Daleszyński1 grudnia 2016, 10:03

Pytanie o bardzo późne zasiewy pszenicy padło do dra Hansageorga Schönbergera na naszym Forum Rolników i Agrobiznesu.

– Pod koniec listopada i na początku grudnia, jeśli uda się wjechać w pole to pszenicę najlepiej zasiać rozsiewaczem do nawozów – przekonywał. Pole należy wcześniej w miarę możliwości dobrze przygotować, bo po wysianiu nasion trzeba je jeszcze zabronować lekką broną.

– Teraz trzeba by wysiać pszenicę w obsadzie 600 ziaren/m2. żeby otrzymać docelową obsadę kłosów 500–550 m2. Osiągnięcie takiego zagęszczenia siewnikiem zbożowym jest możliwe, ale wtedy ziarniaki będą się znajdować za blisko siebie w rzędzie, co stwarza niepotrzebną konkurencję – wyjaśniał dr Schönberger. Ziarniaki wysiane rozsiewaczem będą rozrzucone po polu równomiernie co stworzy im równe warunki rozwoju.

Ważna jest kwestia przezimowania roślin z takich zasiewów. Jeśli nasiona zaczną pęcznieć lub kiełkować w momencie nadejścia zimy (mrozów) to takim roślinom nic się nie stanie. Najgroźniejsza sytuacja jest wtedy, gdy nasiono jest na krótko przed kiełkowaniem, a temperatura spada do np. 10 stopni poniżej zera. W takiej sytuacji rośliny mogą wypadać.

– Jeśli już kupiło się nasiona pszenicy ozimej to lepiej ją jeszcze zasiać, a nie rozważać siewu przewódek czy zbóż jarych. Przewódki mają gorszą tolerancję na niskie temperatury od form ozimych, maksymalnie do –15oC. Zboża jare są z kolei zawodne ze względu na coraz częstsze susze wiosenne – podkreślał dr Schönberger.

jd, fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)