Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: na świecie dzieje się więcej niż w kraju

Obrazek

Tak to już zwykle jest, że w okresach przedświątecznych ruch w handlu zbożem wyhamowuje. Nie inaczej jest teraz.

Jacek Daleszyński30 marca 2018, 10:35
Dawno już nie mieliśmy tak długiego okresu bez większych zmian cen. Stawki za ziarno nie uległy diametralnym zmianom od sierpnia 2017 r. Nasza sonda z 30 sierpnia 2017 r. pokazuje, że za pszenicę konsumpcyjną można było dostać wtedy 610–700 zł/t netto, w zależności od regionu kraju. Najczęściej jednak stawki wynosiły 640–680 zł/t. Dzisiaj za ten towar można otrzymać od 615 do 700 zł/t, a w większości skupów stawki oscylują w granicach 640–660 zł/t. Pomijając lokalne i chwilowe większe zapotrzebowanie zwiększające nieco ceny skupu można śmiało powiedzieć, że od 8 miesięcy mamy minimalne ruchy cenowe na rynku zbóż.
Taką stałość można by uznać za coś dobrego, bo przecież niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, że ceny potrafiły spaść o 20–30% w ciągu 1–2 tygodni.

Jakie widoki na przyszłość?

Patrząc na stan zbóż ozimych w kraju raczej można być spokojnym o ich kondycję. Nieco gorzej może być ze zbożami jarymi, których spodziewamy się więcej w tym roku. Wielu rolników planowało zasiać je jeszcze przed Wielkanocą, jednak pogoda pokrzyżował plany. Na Kujawach czy Mazowszu dopadało śniegu, a w innych regionach kraju padał deszcz. Gleba, która zaczęła dopiero przesychać znowu otrzymała porcję wody, a to odsuwa w czasie jakiekolwiek prace polowe. Przyjmując scenariusz, że będziemy mieli suchą wiosnę to późno wysiane zboża jare będą miały ograniczone szanse na wydanie zadowalającego plonu. I jak zwykle będziemy mieli sytuację, że mimo być może mniejszej podaży zbóż w kraju (mniej ozimin i kiepskie jare) ceny skupu nie będą znacząco rosły. Wszystko za sprawą zapowiadanych ogólnie dobrych plonów zbóż na świecie, m.in. w Rosji, która stałą się mocnym graczem w eksporcie przede wszystkim pszenicy. I ta właśnie pszenica wygrywa w starciu z towarem z Unii Europejskiej, a więc także z naszym zbożem.

Ceny zbóż w kraju

Najnowsza odsłona naszej sondy zbożowej pokazuje symboliczne ruchy cenowe. Za żyto konsumpcyjne można otrzymać 520–600 zł/t, paszowe kosztuje w skupach od 490 do 560 zł/t. Za pszenżyto dziś stawki wynoszą 540–610 zł/t. Ceny na pszenicę paszową kształtują się w granicach 580–680 zł/t. Jęczmień można sprzedać za 615–670 zł/t, a kukurydzę mokrą za 580–660 zł/t. Nieśmiało, ale większe zainteresowanie skupujących widać w przypadku kukurydzy. Jej ceny kształtują się na poziomie 580–660 zł/t.

Niewielkie i nieliczne podwyżki sprawiły jednak, że średnie ceny zbóż wzrosły w porównaniu do naszego poprzedniego notowania i dziś kształtują się następująco:
  • pszenica konsumpcyjna – 649 zł/t,
  • pszenica paszowa – 633 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 546 zł/t,
  • pszenżyto – 579 zł/t,
  • jęczmień – 624 zł/t,
  • kukurydza sucha – 623 zł/t,
  • kukurydza mokra – 382 zł/t.

Pszenica w Stanach nadal w opałach

W głównym rejonie uprawy pszenicy w Stanach Zjednoczonych cały czas trwa susza, którą ostatnio przerwały lekkie deszcze (pisałem też o tym w ostatnim komentarzu). Tamtejsi rolnicy wypatrywali ich od dawna, ale niewielkie opady raczej nie poprawią kondycji roślin. Jednak jakby na przekór suszy i prognozowanym mniejszym zbiorom ceny na amerykańskiej giełdzie CBOT spadły. Wczoraj pszenica w kontrakcie majowym kosztowała 163,3 $/t, czyli mniej w stosunku do poprzedniego tygodnia o 3,6 $/t.

Analitycy Reuters podali, że amerykańskie zapasy pszenicy na 1 marca wyniosły 41 mln t – 10% mniej niż w przed rokiem. Jednocześnie kolejne prognozy mówią o malejących zapasach. Jeśli ten trend spadkowy się utrzyma USA na koniec roku mogą mieć najmniejsze zapasy pszenicy od 2015 r. Wtedy wyniosły one 28 mln t.

Na dzień dzisiejszy powierzchnia uprawy pszenicy ozimej w Stanach wynosi 13,2 mln ha, a prognozowana powierzchnia zasiewów pszenicy jarej to 19,1 mln ha. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe dla pszenicy ozimej prognozuje się spadki powierzchni jej uprawy. Dla porównania w 2009 r. w USA pszenicę ozimą uprawiano na powierzchni blisko 19 mln ha. Spadek jednak spowodowany jest także zwiększeniem areału soi i kukurydzy od tamtego czasu.

Co w Europie?

Giełda paryska wczoraj wyceniła pszenicę „majową” na 163 euro/t. To mniej niż podczas poprzedniego notowania (163,5Euro/t). Wzrosła natomiast cena kukurydzy – czerwcowy kontrakt osiągnął poziom 163,75 euro/t (dzień wcześniej 163,25 euro/t).

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)