Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Spoczynek z patogenami

Obrazek

Nocne spadki temperatury sprzyjają przechodzeniu roślin w stan spoczynku. Niestety jednak trwająca dość długo jesień spowodowała, że nie tylko oziminy dobrze się rozwinęły, ale także patogeny.

Jacek Daleszyński11 grudnia 2019, 16:46
Sytuacja oczywiście jest zróżnicowana lokalnie. W przypadku zbóż jednak w każdym rejonie kraju właściwie bez trudu znajdziemy plantacje porażone sprawcami chorób grzybowych – w mniejszym lub większym stopniu. Prym wiedzie przede wszystkim mączniak i przede wszystkim na jęczmieniu. Zaobserwować go jednak można także na wcześnie sianej pszenicy.

Innymi chorobami trapiącymi teraz zboża są m.in. septorioza paskowana liści, która widoczna jest szczególnie na starszych liściach mających kontakt z resztkami pożniwnymi lub samą glebą. Słoneczna pogoda spowodowała też, że na zbożach ozimych znajdziemy też rdzę żółtą i brunatną. Plantacje jęczmienia to oczywiście także plamistość siatkowa, która lokalnie bardzo mocno poraża rośliny.

Stan fitosanitarny zbóż na tym etapie wegetacji oznacza, że już wczesną wiosną trzeba dokładnie monitorować plantacje. Warto zaplanować, że do zwalczania większości chorób przydadzą się triazole, które jednak w większości wymagają temperatury przynajmniej 10 st. C do skutecznego działania. Łatwiej, przynajmniej jeśli chodzi o warunki atmosferyczne poradzić sobie z mączniakiem. Do jego zwalczania można zastosować morfoliny, które do skutecznego działania wymagają temperatury od 4 st. C.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)