Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Wapnowanie zmienną dawką

Wapno ma za zadanie odkwasić glebę oraz dostarczyć składnik pokarmowy. Na większości naszych gleb ta pierwsza funkcja ma zasadnicze znaczenie. Coraz popularniejsza jest metoda zmiennego dawkowania wapna.

10 grudnia 2020, 12:12
Metodą zmiennego dawkowania można zastosować różne rodzaje wapna - tlenkowe i węglanowe oraz granulowane. Do zastosowania tych ostatnich można wykorzystać tradycyjne rozsiewacze nawozów ze zmiennym dawkowaniem. Oczywiście warunkiem powodzenia jest dokładna mapa pól z siatką pH. Wapna pyliste można rozsiewać za pomocą rozsiewaczy z ślimakowymi belkami roboczymi. Do tego jednak wymagane jest drobne zmielenie nawozu. Z drugiej strony ultra drobno mielone wapno to szybszy efekt odkwaszenia.

Z usługi wapnowania, także w grudniu korzystają duże gospodarstwa, w których nie ma odpowiednich maszyn. Choć lepszym terminem byłoby stosowanie wapna na ściernisko, ponieważ nawóz może być częściej mieszany, to zgodnie z zasadą "lepiej późno, niż wcale" można teraz zastosować wapno. Dodatkowo w rejonach, gdzie skończyła się kampania buraczana można łatwiej znaleźć korzystne oferty transportu wapna na pole.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wapnowania w gospodarstwie Top Farms Głubczyce. Mówi Kacper Łata.


Zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż, Tekst: Tomasz Czubiński


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)