Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bill Gates ma najwięcej gruntów rolnych w USA - posiada 100 tys. hektarów

Obrazek

Bill Gates, założyciel firmy Microsoft, posiada prawie 100 tys. hektarów ziemi, co czyni go największym prywatnym właścicielem gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych.

Dominika Mulak19 stycznia 2021, 16:18

Bill Gates, który według Forbesa jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, dorobił się prawdziwej fortuny. Wartość jego majątku szacowana jest na blisko 121 mld dolarów. Co ciekawe, oprócz potężnej firmy Microsoft, posiada również 100 tys. hektarów (242 000 akrów) gruntów rolnych w 18 stanach, co czyni go największym prywatnym właścicielem ziemi w USA.

Według „The Land Report” obszary te zlokalizowane są w stanach, w których rolnictwo ma duże znaczenie gospodarcze. Należą do nich: Waszyngton, Kalifornia, Idaho, Wyoming, Kolorado, Nowy Meksyk, Arizona, Nebraska, Iowa, Wisconsin, Illinois, Michigan, Indiana, Ohio, Karolina Północna, Floryda, Mississippi, Arkansas i Luizjana.

Największe areały Gatesa znajdują się w Luizjanie oraz Arkansas, gdzie miliarder posiada odpowiednio 27 952 i 19 395 akrów.

Większość gruntów jest kupowana i zarządzana przez firmę Gatesa, Cascade Investments. Według raportu, ceny jakie płacą za hektar ziemi są często bardzo wysokie. Na przykład na zakup 5870 hektarów gruntów w stanie Waszyngton wydano 171 mln dolarów, czyli 29 tys. dolarów za hektar. To znacznie więcej niż zwykła lokalna cena zakupu.

Może dziwić, że właściciel Microsoftu posiada najwięcej gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych, ale kupowanie ziemi na wielką skalę nie jest jego jedyną inwestycją w rolnictwo. W 2008 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała 306 mln dolarów na promowanie wysokowydajnego, zrównoważonego rolnictwa w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.


Kto ma najwięcej hektarów?

Co prawda Bill Gates ma najwięcej działek rolnych w USA, jednak wciąż daleko mu do największych posiadaczy ziemskich za oceanem. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu jest John Malone, prezes Liberty Media, który posiada aż 2,2 mln akrów ziemi.

Co ciekawe, również szef Amazona inwestuje w rolnictwo. Jak informuje „The Land Report”, Jeff Bezos posiada łącznie ponad 170 tys. hektarów (420 000 akrów) gruntów rolnych i lasów, głównie w zachodnim Teksasie.

Źródło: agrarheute.com
Fot. Facebook/Bill GatesPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)