Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co ma wspólnego dobrostan zwierząt z COVID-19?

Obrazek
Nic – taki był komentarz Stowarzyszenia Wolnych Rolników na ogłoszenie przez niemiecką minister rolnictwa wprowadzenie opłaty dobrostanowej w związku z aferą w rzeźni, po której tysiące osób są na kwarantannie COVID-19. 
Dorota Kolasińska1 lipca 2020, 12:34
Jak informuje topagrar.com niemieckie Stowarzyszenie Wolnych Rolników zareagowało z kompletnym niezrozumieniem na oświadczenie minister rolnictwa Julii Klöckner, że ze względu na skandaliczne warunki pracy w dużych rzeźniach i wybuchu koronawirusa rząd zamierza teraz walczyć o podatek od dobrostanu zwierząt zaproponowany przez komisję Borcherta.

– Jeden nie ma absolutnie nic wspólnego z drugim – zastanawia się Alfons Wolff, federalny rzecznik ds. wolnych rolników, który twierdzi również, że konsekwencją wprowadzenia podatku byłoby zwiększenie koncentracji zwierząt i intensyfikacją produkcji. 

– Prawdziwa inicjatywa na rzecz dobrostanu zwierząt musiałaby zatem wzmocnić gospodarstwa rolne, które nadal dominują w Niemczech, przeciwko anonimowym grupom rolniczym, na przykład poprzez obniżenie unijnych dopłat rolnych – mówi z kolei 59-letni rolnik z Hohenthurm w Saksonii-Anhalt.

Według rolników planowany podatek w połączeniu z obowiązkiem wprowadzenia kolejnych norm dobrostanu miałby kompletnie odwrotny skutek, gdyż skorzystają na tym jedynie duzi producenci. 

– Na przykład minister Klöckner mogłaby ograniczyć tani import z zagranicy i podjąć działania antymonopolowe przeciwko sile rynkowej Tönnies, Vion i Westfleisch, które razem zabijają już ponad połowę produkcji wszystkich świń w Niemczech – sugeruje Wolff, którzy uważa, że wówczas pieniądze na dobrostan pozostałyby na rynku. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)