StoryEditor

Podatek od kota! Kto musi go zapłacić i ile wynosi?

Wielu właścicieli kotów nie zdaje sobie sprawy, że część z pupilów objęta jest obowiązkowym podatkiem, który należy za nie zapłacić. Kto musi zapłacić podatek za kota i ile on wynosi?
02.03.2024., 08:11h

Podatek od psa i podatek od kota 

W Polsce istnieje obowiązek płacenia podatku od psa, jednak nie jest on taki sam na terenie całego kraju. O nałożeniu tej daniny decyduje gmina, ona także ustala wysokość opłaty, która jednak nie może przekroczyć kwoty wyznaczonej przez Ministerstwo Finansów. Podatek od psa może być różny w zależności od rasy czy wielkości zwierzęcia, dokładne informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych poszczególnych gmin. Warto jednak wiedzieć, że podatek od kota nie jest bliźniaczą opłatą i funkcjonuje na nieco innych zasadach. 

Zobacz także: Czym jest ulga termomodernizacyjna? Ile pieniędzy można dostać?

Przygarnięty kot -czy obowiązuje podatek?

W przypadku podatku od psów nie ma znaczenia, skąd pochodzi czworonóg: może być kupiony, adoptowany lub przygarnięty. Właściciele kotów mogą liczyć na pewne ulgi w tym zakresie. Podatku od kota nie trzeba płacić, jeżeli przygarniamy kota bądź adoptujemy go ze schroniska albo fundacji zajmującej się zwierzętami. 

Kiedy trzeba płacić podatek od kota? 

Do uiszczenia podatku od kota zobowiązane są te osoby, które kupują rasowe czworonogi z hodowli. Wówczas bowiem podpisywana jest zwykle umowa kupna-sprzedaży, a to sprawia, że w świetle prawa kot staje się przedmiotem. Na zapłacenie podatku od nowego pupila muszą być gotowi ci właściciele, którzy szykują się do kupna rasowego kota. Opłata ta obowiązuje bowiem w przypadku transakcji za minimum 1000 zł. 

image

Prawo budowlane: jakie zmiany w 2024 roku?

Ile wynosi podatek od kota? 

Ministerstwo Finansów ustala maksymalną wysokość podatku od psa. Osób płacących podatek od kota nie obowiązują jednak określone stawki. Wysokość tej opłaty wynosi 2 proc. wartości zwierzęcia. 

Po nabyciu drogiego rasowego kota właściciel zobowiązany jest do opłacenia podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilno-prawnych, w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy kota od sprzedawcy, który jest podatnikiem VAT: wtedy kupujący może być zwolniony z podatku PCC. 

Czy podatku od drogiego kota można uniknąć?  Dowiesz się więcej na halowies.pl!

 

Zuzanna Ćwiklińska halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 14:18