StoryEditor

Dobrostan, znakowanie, jakość na Radzie Ministrów ds. rolnictwa

Grzegorz Puda uczestniczył 15-16 grudnia br. w obradach Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli. 
17.12.2020., 10:12h
Jednym z tematów, który został poruszony podczas spotkania to przyjęcie ogólnounijnego znaku dobrostanu zwierząt, gdyż oczekują tego konsumenci oraz pojawiła się potrzeba łatwego rozpoznawania żywności wyprodukowanej w zgodzie z wyższym niż standardowy poziomem dobrostanu. 

– Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem ogólnoeuropejskiego systemu etykietowania żywności pochodzenia zwierzęcego z oznaczeniem wskazującym na dobrostan zwierząt. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest poprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich – powiedział minister Grzegorz Puda. Cel ten został wyraźnie podkreślony w Strategii „Od pola do stołu” i jest również jednym z priorytetów polskiego rządu. Minister podkreślił, że ma nadzieję, że inicjatywa przysłuży się poprawie dobrostanu zwierząt, przy jednoczesnym zapewnieniu opłacalności prowadzenia produkcji zwierzęcej w państwach UE.

 – Tylko zapewniając odpowiedni dochód rolnikom możemy wymagać wyższych standardów produkcji, także w zakresie dobrostanu zwierząt – powiedział Grzegorz Puda.

Znakowanie wartością odżywczą


Ministrowie zajęli się również projektem „Konkluzji dotyczących znakowania wartością odżywczą z przodu opakowania profili żywieniowych oraz znakowania krajem pochodzenia”. Ostatecznie konkluzje zostały przyjęte jako konkluzje Prezydencji, z jednoczesnym sprzeciwem Włoch, Republiki Czeskiej oraz Grecji.
– Popieramy  opracowanie profili żywieniowych jako jednego z narzędzi wykorzystywanych do poprawy sposobu żywienia i zdrowia konsumentów; opowiadamy się także za podjęciem prac nad znakowaniem krajem pochodzenia – powiedział minister Puda. Wartość odżywcza według polskiego resortu rolnictwa powinna znajdować się na przodzie opakowania, jednak nie na wszystkich opakowaniach np. żywność posiadająca chronione oznaczenie geograficzne, chronioną nazwę pochodzenia czy żywność o ustalonym w przepisach składzie, np. preparaty do żywienia niemowląt. 

ASF – spotkanie trójstronne


Ponadto na marginesie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli Grzegorz Puda był gospodarzem spotkania trójstronnego na temat zwalczania ASF w Europie. W rozmowach uczestniczyła Julia Klöckner oraz Jaroslav Zajíčik, Ambasador Republiki Czeskiej.

Celem spotkania było podsumowanie działań na rzecz walki z ASF, podejmowanych w ramach ścisłej współpracy właściwych inspekcji Polski, RFN i Republiki Czeskiej oraz zaplanowanie przyszłych wspólnych przedsięwzięć w tym zakresie. Polska, Czechy i Niemcy przyjęły wspólne stanowisko dotyczące finansowania programów zwalczania ASF, środków nadzwyczajnych oraz środków kontroli choroby, w którym zostały zawarte kluczowe postulaty trzech państw w odniesieniu do zwalczania ASF. Wypracowany dokument zostanie oficjalnie przekazany do Komisji Europejskiej.

Oprac. dkol na podst. gov.pl
Fot. MRiRW
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:13