Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dostawy żywności zapewnione tylko do wiosny? Niepokojące wieści z rynku

Obrazek

Wyjątkowo deficytowe i drogie nawozy azotowe, ale także utrzymujące się wysokie ceny energii, mogą doprowadzić do załamania produkcji w 2023 roku - uważa prezes DBV Joachim Rukwied.

Dominika Mulak25 października 2022, 16:43
W ostatnich miesiącach kryzys żywnościowy stał się zjawiskiem globalnym, dotykając głównie kraje rozwijające się poprzez tymczasową utratę Ukrainy jako eksportera i wysokie ceny rynkowe. Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) ostrzega, że również w Niemczech w nadchodzącym roku może dojść do spadku dostaw żywności. Powodem tego jest niepewna sytuacja w zakresie energii i nawozów.

- Dostawy żywności są zagwarantowane tylko do pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział w miniony weekend prezes DBV Joachim Rukwied. Według niego w żadnym wypadku nie jest zagwarantowane, że w 2023 roku w Niemczech będzie można wyprodukować wystarczającą ilość żywności. Zależałoby to od tego, czy do tego czasu będzie dostępna wystarczająca ilość energii i nawozów azotowych.

Bez azotu plony pszenicy o 40% niższe

- Bez dostępnych i niedrogich nawozów azotowych spodziewany jest spadek plonów pszenicy nawet o 40% - zaznaczył Rukwied. W tym kontekście prezes stowarzyszenia odniósł się do sytuacji żywnościowej, która od dłuższego czasu jest napięta na całym świecie. Gdyby produkcja w Niemczech znacznie spadła bez nawozów czy energii, żywność trzeba by było kupować na rynku światowym. Rukwied podkreślił jednak, że nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji, bowiem odbyłoby się to kosztem krajów najbiedniejszych. 

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)