StoryEditor

ONZ próbuje sprowadzić rosyjski amoniak przez Ukrainę

Według cytowanego przez agencję Reuters zachodniego dyplomaty, Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje pośredniczyć w wznowieniu eksportu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę. Ten ruch mógłby okazać się przełomowy w kwestii dostaw żywności i nawozów, których amoniak jest kluczowym składnikiem, z portów Morza Czarnego.
14.09.2022., 12:09h
Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego regionu Wołgi do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym został zamknięty 24 lutego, tuż po ataku Rosji na Ukrainę.

Doprowadzić gaz do granicy rosyjsko-ukraińskiej

Jak podaje Reuters, ONZ zaproponowała, by gaz amoniakalny należący do rosyjskiego producenta nawozów Uralchem został doprowadzony rurociągiem do granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie następnie byłby kupowany przez Trammo – amerykańską firmę handlującą surowcami

– Brak na rynku amoniaku wysyłanego wcześniej przez Ukrainę spowodował znaczne trudności w krajach zależnych od tego produktu. Wierzymy, że wznowienie dostaw pomoże ustabilizować ceny nawozów na świecie i uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego – podał w cytowanym przez Agencję oświadczeniu Ed Weiner szef amerykańskiego pośrednika.

Wspomniany rurociąg ma pompować do 2,5 mln ton amoniaku rocznie.

Ukraina i Rosja głównymi eksporterami zboża i nawozów

Rebeca Grynspan, przedstawicielka ONZ odmówiła komentarza na temat szczegółów umowy. Jej zdaniem, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak blisko jest zawarcia porozumienia w tej sprawie.

– ONZ podej...
Pozostało 36% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:28