Eurodeputowani przeciwko nowym uprawom GMO

Eurodeputowani przeciwko nowym uprawom GMO

Europarlamentarzyści sprzeciwili się przywozowi nowych transgenicznych odmian kukurydzy i bawełny w obawie przed możliwymi skutkami ubocznymi wynikającymi z użycia herbicydów.

r e k l a m a

Parlament Europejski w Strasburgu przeciwstawił się planom Komisji Europejskiej, aby umożliwić import i sprzedaż nowej, transgenicznej kukurydzy i nowej, genetycznie zmodyfikowanej odmiany bawełny do krajów UE.

W czasie obrad eurodeputowani podkreślili obawy państw członkowskich i naukowców oraz powtórzyli wezwanie do gruntownego przeglądu procedur zatwierdzania produktów zawierających genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) w UE.

Nie same rośliny budzą zaniepokojenie, a opryski

Głosowanie dotyczyło sprzedaży kukurydzy GMO Maissorte DAS-40278-9 firmy Dow AgroScience, która jest uodporniona na kilka różnych rodzajów chemikaliów, w tym 2,4–dinitrofenol.

W czasie dyskusji parlamentarzyści odwołali się do badań naukowych, które budzą obawy dotyczące ryzyka związanego z 2,4–dinitrofenolem, substancją toksyczną, używaną powszechnie jako herbicyd, w większych dawkach szkodliwą dla ludzi i zwierząt.

Środek ma wpływać na rozwój zarodków, wady wrodzone i zaburzenia endokrynologiczne. Wprowadzenie na rynek europejski odmiany kukurydzy odpornej na 2,4–D (aktualnie uprawiana w Europie kukurydza jest na niego wrażliwa) mogłoby doprowadzić do zwiększenia korzystania z oprysków zawierających tę substancję.

Niewiążąca uchwała została przyjęta 435 głosami, z 216 głosami za i 34 wstrzymującymi się.

Toksyczny dla matki i dziecka?

W dalszej części obrad posłowie przeszli do dyskusji na temat przywozu genetycznie zmodyfikowanej odmiany bawełny GHB119 i produktów ją zawierających.


Według posłów to "niewątpliwie prowadzi do wzrostu uprawy bawełny w innych częściach świata i w konsekwencji do częstszego stosowania herbicydów opartych na glufosynacie amonu".

Odmiana bawełny GHB119 jest odporna na takie herbicydy. Glufosynat jest klasyfikowany jako toksyczny dla rozrodu – jednym z zagrożeń, wynikających z jego stosowania może być negatywny wpływ na dziecko w łonie matki. 

Uchwała ta uzyskała 425 głosów, przy 230 głosach za i 27 głosach wstrzymujących się.     al

Źródło: AgE
Fot. audiovisual.europa.eu

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii