Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak zabezpieczać i minimalizować ryzyko na rynkach rolnych? Robert Theis (StoneX)

Partnerem IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej organizowanej przez top agrar Polska była firma StoneX, która zajmuje się zabezpieczaniem i zarządzaniem ryzykiem na rynkach rolnych. O tym jak działają te mechanizmy rynkowe z Robertem Theis, wiceprezesem SoneX Niemcy rozmawiał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.

Bartłomiej Czekała30 lipca 2022, 06:47

Karol Bujoczek: Firma StoneX jest już 100 lat na międzynarodowych rynkach i pomaga również branży rolniczej w zabezpieczaniu i zarządzaniem ryzykiem na rynkach. Jakie jest główne zadanie i cel państwa działalności ?

Robert Theis: Naszym głównym zadaniem jest opracowanie i wprowadzenie na rynek produktów giełdowych w sposób jak najbardziej efektywny i oczywiście dostarczanie zwykłych produktów giełdowych we wszystkich wariantach, abyśmy mogli zapewnić naszym klientom maksymalny poziom usług hedgingowych.

KB: Dlaczego dzisiejsze rolnictwo potrzebuje takich zabezpieczeń ?

RT: Po pierwsze oczywiście dlatego, że zwiększona zmienność rynkowa zwiększyła ryzyko,, a po drugie teraz jest tak, że kupujący i sprzedający nie dochodzą do porozumienia i wtedy giełda produktów zabezpieczających może wkroczyć i sprawić, że każdy kontrakt będzie możliwy.

 KB: A jak w praktyce działa takie zabezpieczenie ?

 RT: W praktyce jest to bardzo proste, otwierasz konto na giełdzie, a następnie robisz swój normalny biznes.  Aby zabezpieczyć działalność wchodzisz na giełdę. Jeśli jako mleczarnia, młyn sprzedajesz ser, mąkę jako produkt końcowy, może zabezpieczyć mleko, mąkę i tym samym zwiększyć swoją marżę przetwórczą.

KB: Ile kosztuje takie zabezpieczenie ?

RT: Oczywiście to się różni w zależności od produktu, od rynku, ale można powiedzieć, że standardowy kontrakt future na giełdzie kosztuje około trzech euro. Jeśli chodzi o mleko jest to produkt, który sami opracowaliśmy, dlatego  jest trochę droższe, cena za tonę wynosi 5 euro.

 KB: A kto ponosi odpowiedzialność za to zabezpieczenie?

 RT: To zależy od kontraktu. W  Przypadku produktów indywidualnych Partnerem kontaktowym jest StoneX z całą swoją finansową siłą, więc mamy już bezpieczną pozycję, by móc podjąć pewne ryzyko. W  przypadku produktów giełdowych, jako centralnego partnera mamy zawsze tzw. izbę rozliczeniową, czyli konglomerat banków, który praktycznie wyklucza jakiekolwiek ryzyko kontrahenta.

Obejrzyj całą rozmowę!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)