StoryEditor

Co atak Iranu na Izrael zmienił na rynkach rolnych i ile płaciliśmy za nawóz 20 lat temu? Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute odc. 8

W kolejnym odcinku naszego rynkowego podcastu analizujemy konsekwencje jakie dla rynków rolnych niesie eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie pomiędzy Iranem a Izraelem. Powiemy też o tym jak na progu 20-lecia Polski w UE kształtują się relacje cen nawozów do cen zbóż. Będzie też o szczegółach dopłat do zbóż, ponieważ wreszcie poznaliśmy szczegóły rządowego rozporządzenia. Miłego słuchania!
19.04.2024., 18:41h

KLIKNIJ PONIŻEJ I SŁUCHAJ PODCASTU!

"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W ósmym podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. rynkowych konsekwencjach ataku Iranu na Izrael i eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, relacjach cen nawozów do cen zbóż obecnie i 20 lat temu, najnowszym raporcie USDA oraz szczegółach dopłat do zbóż.

Aktualna sytuacja na rynkach rolnych w Polsce

Nasz podcast tradycyjnie zaczynamy od garści aktualnych informacji z krajowych rynków rolnych. Zdaniem dr. Juliusza Urbana czuć ożywienie w krajowych skupach. Rośnie zarówno podaż zbóż, jak i ich ceny, głównie pszenicy. Rzepak z kolei jest pod mocnym wpływem raportów USDA oraz słabnącej  w kraju złotówki. Aktualne ceny rynkowe sprawdzisz na topagrar.pl/notowania.

Konflikt: Iran - Izrael a rynki rolne

Na Bliskim Wschodzie zaostrzył się konflikt pomiędzy Iranem a Izraelem. Najpierw Izrael uderzył na ambasadę Iranu w Damaszku. W odwecie Iran wysłał na Izrael drony bojowe i rakiety, które w 99 proc. zostały zneutralizowane przed osiągnięceim celu. A dziś rano Izrael wystrzelił kolejne rakiety w kierunku Iranu. W efekcie podrożały ceny ropy na giełdach. A o tym jakie konsekwencje dla cen zbóż i rzepaku na rynkach rolnych ma ten konflikt mówi w szczegółach dr Juliusz Urban.

Ile nawozu mogliśmy kupić za pszenicę 20 lat temu?

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowa za sprawą 20-lecia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Nasz rynkowy ekspert sprawdził dokładnie archiwum cen i danych. Z tego podcastu dowiecie się ile nawozu można było kupić za 1 tonę pszenicy oraz jak te proporcje wyglądają 20 lat po akcesji do UE.

USDA podnosi szacunki zbiorów zbóż

Jak wyjaśnia nasz rynkowy ekspert, Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) po raz kolejny podnosi szacunki zbiorów pszenicy i choć comiesięczne wzrosty prognoz są naprawdę niewielkie, to przy rosnącej konsumpcji dla zapasów oznacza to coraz mniej. W kukurydzy zarówno produkcja, jak i zapasy w dół.

Zdaniem amerykańskich ekspertów w efekcie rosnącej konsumpcji, za którą rosnące zbiory wyraźnie nie nadążają, światowe zapasy pszenicy będą najniższe od sezonu 2015/16.

Dopłaty do zbóż jednak będą, ale do hektara

W poprzednich odcinkach naszego podcastu zastanawialiśmy się kiedy wreszcie poznamy szczegóły dopłat do zbóż. Wszyscy o nich mówili, ale rolnicy jeszcze ich nie widzieli. Wreszcie w czwartek 18 kwietnia w RCL pojawił się wreszcie projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który określa warunki przyznawania dopłat do zbóż. 

Okazuje się, że do ich wyliczenia przyjęto średni plon pszenicy wynoszący 5,4 tony z 1 ha oraz średni plon pszenżyta, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych wynoszący 3,7 tony z 1 ha. Jakie to daje stawki od hektara i do ilu maksymalnie hektarów jest przeznaczona ta pomoc? To w rozmowie z dr. Juliuszem Urbanem wyjaśnia Bartłomiej Czekała.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:01