Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nie miejsce i pora na wprowadzanie strategii „od pola do stołu”

Obrazek
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych i Copa – Cogeca apelują o przełożenie terminu publikacji komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie strategii „Od pola do stołu”. Ich zdaniem w czasie epidemii koronawirusa rolnicy muszą zapewnić Europejczykom nieprzerwane dostawy żywności, a nie martwić się kolejną reformą Wspólnej Polityki Rolnej. 
wk6 kwietnia 2020, 16:51
Przyjęcie komunikatu w sprawie strategii „Od pola do stołu” jest planowane przez Komisję Europejską na koniec kwietnia. Dokument będzie dotyczył planu wprowadzenia systemu zrównoważonej produkcji żywności i jest częścią polityki Europejskiego Zielonego Ładu, która jest obecnie priorytetem dla Brukseli. 

– Rolnicy w całej Europie wskazują, że to nie miejsce i nie pora. Obecnie ważniejsza jest walka ze skutkami epidemii koronawirusa. A tu szczególne miejsce odgrywa rolnictwo, które musi zapewnić nieprzerwane dostawy żywności dla całego pogrążonego w kryzysie kontynentu – powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa. 

Federacji Branżowych Producentów Rolnych przypomina, że rolnicy w całej Europie doświadczają negatywnych skutków oddziaływania pandemii. Przerwanie łańcuchów dostaw wewnątrz jednolitego europejskiego rynku oraz trudności w dostarczeniu towarów na rynki eksportowe już odbijają się na dochodach rolników i stanowią zagrożenie dla ciągłości produkcji. Problem jest także brak rąk do pracy związany z ograniczeniami w poruszaniu się co może spowodować znaczny niedobór pracowników sezonowych. 

Tymczasem niektóre z aktualnie rozważanych celów strategii „Od pola do stołu”  mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla ilości żywności wytwarzanej w UE, a co za tym idzie dla bezpieczeństwa żywnościowego kontynentu. Copa - Cogeca popiera przejście na bardziej zrównoważone systemy produkcji rolnej, ale w obecnej sytuacji pandemii potrzeba na to więcej czasu. Stąd apel o odroczenie publikacji komunikatu w sprawie strategii „Od pola do stołu”.

- Ze względu na fakt, że inicjatywa ta pociągnie za sobą poważne skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji politycznych lub regulacyjnych Komisja Europejska musi koniecznie przeprowadzić wstępną ocenę skutków, obejmującą nie tylko strategię „Od pola do stołu” lecz również całość Europejskiego Zielonego Ładu. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do wyznaczania celów, takich jak ograniczenie stosowania pestycydów, nawozów czy antybiotyków - napisał Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa-Cogeca w liście do Norberta Linsa Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. 

Jednocześnie Copa-Cogeca opowiada się za podjęciem szybkich decyzji w ramach trwającego procesu legislacyjnego dotyczącego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Rolnicy potrzebują rozporządzeń przejściowych, aby mieć pewności co do zasad, które będą obowiązywać w przyszłej WPR. To jedyny sposób, aby odpowiednio zaplanować produkcję i utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe w UE.
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)