Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ograniczona dostępność – co dalej z ubezpieczeniami?

Obrazek
To interwencja Komisji Nadzoru Finansowego spowodowała ograniczenie dostępności ubezpieczeń dla sadowników poinformował w Sejmie resort rolnictwa, który zapowiedział, że problem będzie starał się rozwiązać poprzez zmianę przepisów oraz stworzenie funduszu ubezpieczeń wzajemnych rolników.  
wk1 czerwca 2021, 16:26

W 2021 r. na dopłaty do składek ubezpieczeń rolniczych zaplanowano 400 mln zł. A zatem na poziomie bardzo podobnym jak rok wcześniej, kiedy w ustawie budżetowej na ten cel przeznaczono 350 mln zł i dodatkowo 50 mln zł z budżetu KOWR. 


Problemy z ubezpieczeniami w 2021 r. 


W grudniu ubiegłego roku minister rolnictwa zawarł umowę z 7 zakładami ubezpieczeń i rozdysponował dostępne środki między nimi. 
– Zgodnie z uzyskanymi informacjami z zakładów ubezpieczeń rozpoczęły akcję wiosenną 15 marca i w swojej ofercie zakłady zawierały również ubezpieczenia od gradu i przymrozków. Najczęstszym problemem zgłaszanym do ministerstwa rolnictwa jest problem z ubezpieczeniem od gradu i przymrozków wiosennych sadów. Te ubezpieczenia zakłady ubezpieczeń mają w swojej ofercie, natomiast jak wynika z wyjaśnień głównego ubezpieczyciela w tym zakresie, czyli PZU, od kilku lat odnotowywane są wysokie wypłaty odszkodowań przekraczające wielokrotnie poziom pozyskiwanego przypisu składki ubezpieczeniowej. Przebieg szkodowości spowodował, że oferta w tym roku z uwagi na zastrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego, została nieznacznie ograniczona – mówiła w Sejmie podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa dyrektor Beata Gawlik-Pliszka z ministerstwa rolnictwa. 

Ubezpieczenie upraw i zwierząt – trwają prace? 

Biorąc pod uwagę te problemy, w ministerstwie rolnictwa prowadzone są teraz prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań dotyczących ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. 
Jednocześnie w Planie Strategicznym na lata 2023-2027 zaplanowano nową formę interwencji dotyczącą powstania funduszu ubezpieczeń wzajemnych.
- Mamy nadzieję, że poprzez wprowadzenie nowych ubezpieczycieli na rynek uzyskamy nowe ubezpieczenia i ze względu na formę działania funduszy ubezpieczeń wzajemnych, że będą to ubezpieczenia tańsze. A to pozwoli nam to na rozwiązanie problemów i będzie to dodatkowe źródło ubezpieczeń dla sadowników – podsumowała dyrektor B. Gawlik-Pliszka z MRiRW. 
wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)