StoryEditor

Jak zabezpieczyć swoje plony i dochody w gospodarstwie w 2024 roku? Ekspert podpowiada rolnikom plan działania

Dla każdego gospodarstwa rolnego w przypadku trudnej sytuacji rynkowej ważne jest zabezpieczenie swoich plonów i dochodów, aby zagwarantować sobie płynność finansową i realizację posiadanych zobowiązań kontraktowych i kredytowych. Dlatego warto wiedzieć jakie są możliwości w tym zakresie, zwłaszcza w tym roku. Podczas naszego webinarium ekspert radził w jaki sosób stworzyć taki przemyślany plan w swoim gospodarstwie rolnym.
16.04.2024., 10:05h

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?" jednym z naszych prelegentów był Paweł Warunek, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych TUW.

Podczas swojego wystąpienia pt.:  "Przemyślany plan na ubezpieczenia upraw" nasz ekspert mówił m.in. o: ubezpieczeniach rrolnych na tle aktualnej sytuacji ekonomicznej, ryzykach pogodowych mających wpływ na produkcję roślinną w Polsce oraz stanie prawnym regulacji związanych z dopłatami do ubezpieczeń.

Trudna sytuacja rynkowa

Nasz ekspert pokazał aktualne dane rynkowe świadczące o wysokich cenach środków do produkcji rolnej oraz niskich cen płodów rolnych na światowych giełdach. Takie kleszcze finansowe są dla rolników ogromnym wyzwaniem, dlatego tym bardziej nie mogą sobie pozwolić na obniżenie plonów i utratę dochodów. Aby temu zapobiec warto skorzystać z narzędzi i rozwiązań finansowych, które są w stanie zagwarantować rolnikowi przychód z każdego hektara mimo obniżki plonu spowodowanej przez czynniki zewnętrzne, np.: grad, suszę, przymrozki wiosenne czy deszcz nawalny.

image

Normy GAEC, dopłaty bezpośrednie i ekoschematy w 2024 roku. Ekspertka wylicza ważne dla rolników zmiany [VIDEO]

Rosną ryzyka pogodowe

​Paweł Warunek z firmy TUW pokazał także jak wyglądają dni gradowe w Europie i ich rozkład w poszczególnych miesiącach.Z tych danych wynika jasno, że grad stał się głównym i bardzo niebezpiecznym czynnikiem, który negatywnie wypływa na plony, ponieważ jego występowanie na terenie naszego kraju i w tej części Europy się nasila.

Niezwykle dokuczliwa dla rolników jest też susza. W zasadzie ostatnich 10 lat jest naznaczonych w Polsce piętnem suszy. Potwierdzają to dane IUNG-PIB oraz IMGW, a także skala strat suszowych, potwierdzonych protokołami szacowania szkód spowodowanych suszą sporządzanymi przez gminne komisje suszowe oraz generowane przez aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą".

image

Konkurs! Wygraj bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie

Jak zabezpieczyć dochody i plony w gospodarstwie?

Aby uniezależnić swoje plony i dochody od ryzyk pogodowych warto opracować dla swojego gospodarstwa plan ubezpieczeń, ale powinien on być przemyślany. Aby dowiedzieć się jak to zrobić obejrzyj koniecznie poniżej zapis prelekcji Pawła Warunka z TUW.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:42