Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Protesty AgroUnii wspierali słowaccy rolnicy: będziemy brać z Was przykład!

Obrazek

Protesty polskich rolników obiegły Europę. Nasi południowi sąsiedzi wspierają naszych, w walce o małe i średnie gospodarstwa. Podobne problemy mają w swoich gospodarstwach. Takie wsparcie robi wrażenie! 

Dorota Kolasińska29 sierpnia 2021, 17:11

Kilka dni temu mieliśmy okazję obserwować rolnicze protesty organizowane przez AgroUnię, które odbyły się w 7 województwach. Sytuacja na wielu rynkach rolnych nie jest korzystna, rolnicy tracą cierpliwość popadając w coraz wyższe długi, dokładając do sprzedawanych produktów. 

- Czy oni jeszcze nie wiedzą, że wieś nie jest im wdzięczna? Dziś w Polsce w wielu małych wioskach, małych miejscowościach odbywają się dożynki. Bez polityków, bez kamer, bez blichtru, po prostu po SWOJSKU! To co robi premier to zakłamywanie rzeczywistości, zaklinanie jej. W wielu miejscach jest dziś smutek i rozpacz. Gospodarstwa upadają, a gospodarze muszą porzucać dotychczasową prace połączoną z pasją i misją by utrzymać rodzine. O tym się nie mówi. 50 gospodarstw na dzień upada. 250 gospodarstw na dzień rezygnuje z hodowli świń. Polacy niedługo nie będą mieli dostępu do krajowej żywności - piszą o sytuacji na polskiej wsi rolnicy zrzeszeni w AU w poście dotyczącym kolorowania obrazu polskiej wsi przez polityków. 

Informacje dotyczące trudnej sytuacji na polskim rynku obiegły Europę, dotarły także do naszych południowych sąsiadów. Słowacy zorganizowali strajki wspierające polskich rolników w 7 miejscach - Koszycach, Bratysławie, blisko przejścia granicznego Barwinek/Vyšný Komárnik, Liptowskim Mikułaszu, przejściu granicznym Muszynka/Kurov i Sucha Hora/Chochołów, Becherov/Konieczna.

Słowaccy rolnicy zaznaczają, że utożsamiają się z polskimi rolnikami, gdyż dotykają ich te same bolączki. Według nich, problemy pojawiają się coraz częściej także w całej Europie. Małe i średnie gospodarstwa są narażone na upadek, ze względu na niską opłacalność produkcji. 

/

dkol
Fot. screenshot z filmu AU/FBPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)