Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przed branżą mięsną coraz większe wyzwania – twierdzi Magdalena Kowalewska, analityk BNP Paribas

Obrazek
Polska jest znaczącym producentem mięsa w Unii Europejskiej. W zeszłym roku nasz kraj był największym producentem drobiu, czwartym producentem wieprzowiny i siódmym producentem wołowiny w Unii Europejskiej.
Dorota Kolasińska25 lutego 2020, 10:01

Branża mięsna ma istotny udział w polskim sektorze rolno-spożywczym. Przychody ogółem tej branży w 2018 roku wyniosły blisko 71 mld zł. Udział mięsa i podrobów jadalnych w wartości eksportu produktów rolno-spożywczych wyniósł wtedy 17% i był największy spośród wszystkich kategorii. Jak wynika z szacunków IERiGŻ, w 2018 roku w branży mięsnej funkcjonowało około 1155 przedsiębiorstw.

Trudne czasy dla branży mięsnej


W 2019 roku sytuacja na rynku mięsa w Polsce była dość burzliwa. Na rynku wołowiny zeszły rok rozpoczął się od tzw. afery leżakowej, związanej z wykryciem nieprawidłowości w jednym z zakładów mięsnych. Z kolei na rynku wieprzowiny ten okres charakteryzował się niskimi cenami skupu żywca, jednak na przełomie marca i kwietnia 2019 roku nastąpił ich silny wzrost. Skutkowało to znaczną poprawą opłacalności chowu trzody chlewnej. W obliczu wydarzeń, które miały miejsce na rynku mięsa czerwonego, można stwierdzić, że rynek drobiu charakteryzował się względną stabilnością.

Więcej przeczytasz na wiadomoscihandlowe.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy