Skąd gotówka na unijną inwestycję?

Już prawie 10 tysięcy gospodarstw podpisało z ARiMR umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Zanim jednak Agencja wypłaci dotację, całość inwestycji trzeba sfinansować we własnym zakresie.
Od umowy do wypłaty dotacji droga jeszcze daleka. Do obsługi uzyskanej pomocy konieczne jest zaangażowanie znacznych środków finansowych. Wszystkie zakupy trzeba wykonać przecież przed złożeniem wniosku o płatność. Dlatego rolnicy chętnie korzystają z kredytów i pożyczek, pozwalających sfinansować nie tylko wkład własny, ale także zabezpieczyć pozostałe brakujące środki do czasu rozliczenia projektu i wypłaty pieniędzy z PROW. Na szczęście jest w czym wybierać, bo coraz liczniejsza grupa banków i towarzystw leasingowych kieruje swoją ofertę do sektora agro.
Jednak dzięki niskim stopom procentowym NBP, jak i na rynku międzybankowym (stawki WIBOR), koszty kredytów komercyjnych nie przekraczają znacząco oferty preferencyjnej. Dla przykładu wskaźnik WIBOR 3M od listopada ubiegłego roku utrzymuje się na poziomie 1,73%, co oznacza, że kredyty komercyjne, dla których wskaźnik ten jest podstawą wyliczenia oprocentowania można już otrzymać za 4-5% odsetek rocznie. Większe różnice dotyczą innych kosztów, związanych z uzyskanym kredytem: różnego rodzaju prowizji, opłat itp.
Postanowiliśmy zatem dokonać przeglądu rynku w zakresie produktów przeznaczonych do finansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych realizowanych z dofinansowaniem z PROW – znajdziecie je we wrześniowym wydaniu top agrar Polska na str. 31.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty!

Tylko komercyjne
Do finansowego „spięcia” inwestycji z unijnym dofinansowaniem nie można korzystać z kredytów preferencyjnych. Byłoby to połączenie dwóch rodzajów pomocy publicznej, co zgodnie z zasadami PROW jest niedopuszczalne. Szukając pieniędzy na wkład własny czy całość wydatków inwestycyjnych, trzeba więc sięgnąć po produkty komercyjne.Jednak dzięki niskim stopom procentowym NBP, jak i na rynku międzybankowym (stawki WIBOR), koszty kredytów komercyjnych nie przekraczają znacząco oferty preferencyjnej. Dla przykładu wskaźnik WIBOR 3M od listopada ubiegłego roku utrzymuje się na poziomie 1,73%, co oznacza, że kredyty komercyjne, dla których wskaźnik ten jest podstawą wyliczenia oprocentowania można już otrzymać za 4-5% odsetek rocznie. Większe różnice dotyczą innych kosztów, związanych z uzyskanym kredytem: różnego rodzaju prowizji, opłat itp.
Postanowiliśmy zatem dokonać przeglądu rynku w zakresie produktów przeznaczonych do finansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych realizowanych z dofinansowaniem z PROW – znajdziecie je we wrześniowym wydaniu top agrar Polska na str. 31.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty!

Przeczytaj również
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora