Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szczepionki dla norek przeciwko SARS-CoV-2 w fazie badań

Obrazek
MRiRW wyjaśnia, że na razie norki nie mogą być szczepione, gdyż nadal trwają badania skuteczności preparatu. Dopóki nie zostanie zarejestrowany nie można go stosować. 
Dorota Kolasińska5 marca 2021, 14:49
Resort rolnictwa zdementował informacje, które pojawiły się w mediach, że są już dostępne na rynku szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. 

– Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji, a co za tym idzie nie jest dopuszczona do obrotu. Nie ma obecnie możliwości zastosowania jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi – informuje resort rolnictwa. Obecnie trwają badania na temat jej skuteczności. 

Według firmy zajmującej się opracowaniem preparatu zarażenie norek SARS-CoV-2 skutkowało powstaniem nowych wariantów wirusa i zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz bezpośrednim wpływem na wystąpienie choroby u norek, ukazując tym samym pilną potrzebę podejścia do zakażenia u norek hodowlanych jako do całościowej kontroli nad chorobą. Ministerstwo podkreśla, że w trakcie trwania pandemii koronawirusa jedynie u norek stwierdzono transmisję norka-norka, norka-człowiek. 

Grzegorz Puda zlecił prof. Krzysztofowi Niemczukowi, dyrektorowi PIWet-PIB w Puławach, wyjaśnienie wszystkich możliwych wątpliwości natury epizootycznej oraz administracyjnej. Zweryfikowane zostaną między innymi informacje dotyczące etapów procesu rejestracji preparatu i ewentualnego dopuszczenia do stosowania w innych państwach UE lub w USA. 

Resort rolnictwa w komunikacie informuje także, że „odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania pozwolą na podjęcie analiz na podstawie których zostaną przygotowane bezpieczne rekomendacje w kwestii zapobiegania i zwalczania choroby”. 

oprac. dkol na podst. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)