StoryEditor

Sejm: rozpoczęły się prace zespołów ds. zakazów i nakazów. Na tapecie specustawa o ASF i hodowla futerkowych

W Sejmie rozpoczęły działanie parlamentarne zespoły, których celem jest wprowadzenie szeregu zakazów i nakazów w obszarze chowu i hodowli zwierząt gospodarskich oraz zwierząt towarzyszących, a także zmian w zasadach odstrzałów dzików.
29.11.2023., 17:00h

W środę w Sejmie spotkały się po raz pierwszy dwa zespoły, których powstanie zapowiadała posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zielonych (Koalicja Obywatelska), czyli:

  • Parlamentarny Zespół na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro     
  • Parlamentarny Zespół na rzecz zmian w specustawie o ASF

Posłanka M. Tracz została ich przewodniczącą i zapowiedziała rozpoczęcie prac.

W przypadku Zespołu ds. zakazu hodowli zwierząt na futra cel jest oczywisty. Z kolei Zespół ds. specustawy o ASF najprawdopodobniej będzie próbował wprowadzić zmian w zasadach odstrzałów dzików jako elementu walki z afrykańskim pomorem świń.

- Efektem pracy każdego z tych zespołów będzie konkretny projekt ustawy, które złożę w pierwszych miesiącach nowej kadencji Sejmu – zadeklarowała posłanka M. Tracz.

Zmiany w walce z ASF

W poprzedniej kadencji M. Tracz złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy, która miała naprawić nieskuteczną, antyrolniczą i antyprzyrodniczą -  zdaniem Zielonych specustawę o ASF, firmowaną przez byłego ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Zdaniem jej autorów po kilkunastu miesiącach obowiązywania specustawy widać, że w kwestii zwalczania afrykańskiego pomoru świń poniosła ona spektakularną klęskę. W 2019 r. w Polsce zarejestrowano 48 ognisk ASF u świń i 2477 przypadków u dzików, a w 2020 – 103 ogniska u świń i 3934 przypadki u dzików.

Pośród głównych wad Lex Ardanowski, wymieniane były:

  • promowanie (w tym finansowe) odstrzału sanitarnego jako głównego narzędzia zwalczania wirusa, przy marginalnym traktowaniu pośrednich metod zwalczania wirusa, niewymagających uśmiercania zwierząt (np. bioasekuracja, wynajdowanie i usuwanie padłych dzików);
  • wadliwość i iluzoryczność regulacji dotyczących kontroli bioasekuracji podczas polowań i odstrzałów sanitarnych;
  • brak wyraźnego zdefiniowania odstrzału sanitarnego oraz zasad jego prowadzenia, co stwarza pole do nadużyć skutkujących rozprzestrzenianiem się wirusa (np. polowanie na inne zwierzęta przy jednoczesnym odstrzale sanitarnym dzików);
  • kryminalizacja utrudniania wykonywania polowań, także tych niezwiązanych z zapobieganiem ASF.

Najbliższe posiedzenia zespołu przyniosą odpowiedź na pytanie czy będzie powrót do tych pomysłów zmiany specustawy.

Zespół Katarzyny Piekarskiej

Dzisiaj zebrał się także Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt. - No to zaczynamy - walkę o lepszy los zwierząt. Dużo planów i nadzieja, że w tej kadencji się uda – napisała na portalu X posłanka Katarzyna Piekarska.

W tym przypadku jego członkowie zapowiadają, że zajmą się m.in.. kwestią zakazu sprzedaży żywych karpi, ale niewykluczone, że także zakazem uboju rytualnego.  

Ważnym obszarem prac zespołu ma być także kwestia poprawy dobrostanu zwierząt towarzyszących. I tak planuje się uporządkowanie sytuacji prawnej schronisk tak, aby nie można było ich prowadzić w formie działalności gospodarczej. Szykowana jest także ustawa, która wprowadzi obowiązek czipowania i rejestrowania psów, co ma pomóc w walce z ich bezdomnością. A także zakaz trzymania psów na łańcuchach, które maja być zastąpione kojcami o określonych parametrach.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:51