Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Trasa S5 atakuje pola rolników. Co z odkupem gruntów?

17.05.2017

Drukuj

Trasa S5 atakuje pola rolników. Co z odkupem gruntów?

Artykuł dostępny

Głębokie bruzdy wyorane w jęczmieniu, pszenicy i grochu oraz z rzadka nabite paliki. Taki widok od pierwszej dekady maja zastali na swych polach gospodarze na południowym skraju Kujawsko-Pomorskiego, na styku z Wielkopolską. Tu bowiem trwa rozbudowa trasy S5 w kierunku na Gdańska.

r e k l a m a11 kwietnia Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał stosowną decyzję na realizację inwestycji. W piśmie skierowanym do rolników poinformował ich, że jeśli niezwłocznie wydadzą nieruchomości, mogą liczyć na dodatkowe 5% od wartości nieruchomości.

 – Ale od jakiej ceny? Dostaliśmy jedynie pismo od wojewody. Pierwsze przyszło po Wielkanocy, niedawno pojawiło się drugie, korygujące błędy w pierwszym. Zawierają numery działek idące pod drogę – mówi Grzegorz Fik z Czewujewa, młody rolnik prowadzący 40 ha gospodarstwo. Na rzecz publicznej trasy ma stracić 6 ha.

Rolnicy nie kwestionują rozbudowy drogowej infrastruktury. Przyznają, że jest ona potrzebna. Ale ich zdaniem, przerażająca jest urzędnicza niefrasobliwość, nie licząca się z produkcją w toku i ludźmi.

– Przecież o budowie „eski” mówi się od lat. Jaki to problem, by poinformować nas na jesieni czy wiosną z wyprzedzeniem, gdzie przebiegnie pas drogowy, byśmy nie musieli ponosić nakładów produkcyjnych? A teraz, gdy już sprawa nabiera tempa, nawet urzędnicy wykazani w piśmie nie są w stanie odpowiedzieć nam na pytania, czy nadal możemy uprawiać pola, czy możemy wykonywać zabiegi ochrony i czy doczekamy się plonu, zanim wejdą spychacze? – zaznaczają producenci rolni.

Rolnikom podobno zasugerowano, że mają dokumentować stan upraw, fotografując je… z gazetą codzienną w tle, by było widać datę.
Tematem braku właściwego kontaktu z mieszkańcami wsi zainteresowaliśmy służby wojewody kujawsko-pomorskiego.

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii