Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

UE eksportuje coraz więcej pszenicy

Obrazek

Kilka tygodni temu informowaliśmy na naszym portalu o rekordowym eksporcie polskiej pszenicy w 2014 roku oraz o zmianach w kierunkach eksportowych, bowiem najwięcej tego ziarna trafiło do Arabii Saudyjskiej i innych krajów Afryki Północnej. Podobna tendencja jest zauważalna w innych krajach UE.

Bartłomiej Czekała18 marca 2015, 09:34

Zdaniem analityków Banku BGŻ taki trend eksportowy przeciwdziała większym spadkom cen tego zboża, które mają miejsce od początku grudnia 2014 r. Pomiędzy pierwszym tygodniem grudnia, a pierwszym tygodniem marca indeks światowych cen pszenicy sporządzany przez Międzynarodową Radę Zbożową obniżył się o 16 proc. W pierwszym tygodniu marca przeciętnie wartość indeksu była o 15 proc. niższa niż w tym samym okresie przed rokiem.

Średnia cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej przez zakłady monitorowane przez MRiRW w pierwszym tygodniu marca wyniosła 703 zł/t,  średnia cena skupu według topagrar.pl wynosiła 698 zł/t, a średnia cena w krajach UE-28 w ostatnim tygodniu lutego wyniosła 176 euro (735 zł)/t. Wszystkie te stawki w relacjach rocznych są niższe o 3-5 proc., jednak gdyby nie zwiększony eksport ziarna na rynki afrykańskie te spadki byłby większe. Zainteresowanie europejską pszenicą wynika z okresowej mniejszej konkurencji na rynku, dużego popytu u importerów i znacznego osłabienia się euro wobec dolara. Jak wynika z analizy danych Eurostatu, w pierwszej połowie sezonu 2014/15 eksport pszenicy zwyczajnej z UE-28 wyniósł 14,9 mln t.

Największym eksporterem niezmiennie pozostaje Francja, która w analizowanym okresie do krajów pozaunijnych wysłała 4,4 mln t, czyli 30 proc. całości unijnego eksportu. Na drugim miejscu znalazła się Rumunia z wielkością eksportu 2,9 mln t. Natomiast na trzeciej pozycji znalazły się Niemcy, które sprzedały łącznie 2,6 mln t. Ziarno wysłane przez te trzy kraje stanowi 2/3 unijnego eksportu pszenicy. Czwartym największym eksporterem była Litwa, a piątym Polska z wysyłkami na poziomie odpowiednio 1,4 i 1,3 mln t. Na pozostałe 23 kraje UE przypada zaledwie 15 proc. unijnego eksportu. bcz

Źródła: BGŻ, Eurostat, własne

Fot: Walerowska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy