Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„Więcej ziemi dla rolników”: dostęp do ziemi rolniczej ułatwiony?

Obrazek
Nareszcie pojawiło się narzędzie do przeglądania zasobów państwowej ziemi rolniczej. Czy przeglądarka faktycznie ułatwi rolnikom dostęp do Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa?
Aneta Lewandowska12 lipca 2021, 10:39

Na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa trafimy na efekt pierwszego etapu prac nad projektem „Więcej ziemi dla rolników”. Jest to katalog Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, który ma umożliwić przeglądanie nieruchomości, identyfikację względem położenia, powierzchni i formy rozdysponowania. Minister rolnictwa nie krył dumy na konferencji prasowej:

– Więcej ziemi dla rolników to jeden z elementów Polskiego Ładu dla rolnictwa, który zapowiadał premier Mateusz Morawiecki – mówił Grzegorz Puda – Dotrzymujemy słowa. Po raz pierwszy każdy rolnik będzie mógł zobaczyć pełną bazę i uzyskać wiedzę, gdzie są wolne grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W ZWRSP mieści się 1,4 mln gruntów, w tym 200 tysięcy do rozdysponowania

– Cały czas trwają konsultacje i na bieżąco będziemy udoskonalać to narzędzie – mówiła Małgorzata Gośniowska-Kola, p. o. dyrektora generalnego KOWR. Podkreślała, że kolejnym etapem prac będzie prezentacja graficzna na platformie geolokalizacyjnej. 

Jak skorzystać?

Aby skorzystać z bazy należy udać się na stronę internetową KOWR lub bezpośrednio na platformę eRolnik. W katalogu możemy przeglądać dane po województwach, powiatach, gminach i obrębie konkretnej miejscowości. Skorzystałam z tej możliwości i znalazłam dwie działki w obrębie mojej wsi, z czego jedną niezagospodarowaną. Niestety, z powodu braku map i geolokalizacji ustaliłam położenie tylko jednej z nich i to tylko dlatego, że niemal sąsiaduje z moją. Po kliknięciu przycisku „więcej” pojawia się adres i kontakt do odpowiedniego oddziału KOWR, dlatego chcąc uzyskać więcej informacji tak czy inaczej trzeba będzie dzwonić.

Miejmy zatem nadzieję, że etap drugi prac zakończy się szybko i platforma zyska na funkcjonalności.

al na podst. mrirw.gov

fot. mrirwPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)