Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wzrost cen państwowych gruntów wyhamował

Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych za I kwartał br. średnia cena gruntów rolnych sprzedanych z państwowych zasobów wyniosła 28 397 zł za 1 ha. To tylko o 0,2% więcej niż na koniec 2014 roku.

Bartłomiej Czekała10 maja 2015, 07:58

Warto zauważyć, że w całym 2014 roku odnotowano wzrost cen zakupu państwowych gruntów o ponad 17%. A zatem wynik z I kwartału br. świadczy o mocnym zahamowaniu tej tendencji, chociaż potwierdzić to będą mogły dopiero dane za II kwartał br.

Cenę gruntów rolnych w I kwartale br. określono na podstawie prawie 2,8 tys. zawartych umów sprzedaży i sprzedanych ponad 20 tys. ha.

Najwyższe średnie ceny za 1 ha, w I kwartale 2015 r., uzyskano w województwach: opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, a najniższe w woj. lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Natomiast w dwóch województwach: opolskim i dolnośląskim - cena za 1 ha wyniosła ponad 40 tys. zł.

Najwyższe średnie ceny uzyskiwano w grupie obszarowej dla nieruchomości o powierzchni 100–300 ha – 31,3 tys. zł/ha, a najniższe w grupie obszarowej 1–10 ha – 23,1 tys. zł/1ha. Natomiast najwięcej transakcji zawarto na grunty do 1 ha – ponad 1220, najmniej dla powierzchni powyżej 300 ha – 4.

W pięciu województwach – lubelskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim nie było żadnych transakcji na powierzchnię powyżej 100 ha. Średnia powierzchnia sprzedanych nieruchomości przypadająca na 1 umowę wyniosła 7,3 ha, w tym dla 5 województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego – ukształtowała się powyżej 11 ha.

Jak informuje ANR, obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa Według pozostaje jeszcze1,47 mln ha, w tym ponad 1,08 mln ha jest w dzierżawie.

oprac. bcz
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego ANR


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ