Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Propozycje dla plantatorów Nordzucker z samej góry

Obrazek

Niezadowolenie plantatorów buraka z proponowanych cen skupu korzeni objawiło się w drugiej połowie stycznia w postaci protestów pod cukrowniami i spółkami cukrowniczymi. Miały one miejsce we Wrocławiu oraz w Opalenicy i Chełmży. Plantatorzy związani z tymi dwiema ostatnimi cukrowniami mieli okazję spotkać się z prezesem całego koncernu cukrowniczego.

Tomasz Czubiński23 marca 2022, 15:05

Z tego artykułu dowiesz się:

co zaproponowała Grupa Nordzucker plantatorom
co plantatorzy na tę propozycję

Prezesem Zarządu Grupy Nordzucker od 16 sierpnia 2018 r jest dr Lars Gorissen. Jest on jednocześnie Przewodniczącym Rady Nadzorczej polskiego oddziału koncernu Spotkał się 16 marca w Opalenicy się z pracownikami i przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych. W ramach spotkania obyły się rozmowy o bieżącej sytuacji rynkowej i perspektywach wspólnego rozwoju. Powstała zatem okazja do poruszenia tematów, które nurtują rolników.

Poinformowano plantatorów podczas posiedzenia Komisji Mieszanej, że Nordzucker Polska podjął decyzję o podniesieniu cen w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku o 2 €/t, począwszy od kampanii 2022/23. Zmiana ta dotyczy tylko umów 3 letnich ze stałą i ze zmienną ceną:

  • cena stała, kontraktacja 2020–2022 i 2021–2023 – 27,55 €/t
  • cena zmienna, kontraktacja 2021–2023 – 28,60 €/t.

Grupa Nordzucker i spółka Nordzucker Polska zapewniają plantatorów, że ceny za korzenie w kampanii 2022/23 zostaną podwyższone, tak by zapewnić konkurencyjność uprawy. Ponadto koncern jest otwarty na rozmowy dotyczące ustalenia warunków kontraktacji także na kolejną kampanię.

Koncern wskazuje także na fakt, że niestabilna gospodarka, zmiany na rynku surowców i energii dotyczą także producenta cukru, co znacząco podnosi koszty prowadzenia działalności. Jest to zatem wyzwanie nie tylko dla plantatorów. Wzrost kosztów produkcji będzie miał wpływ na cały łańcuch: plantatorów, producentów, konsumentów oraz na branżę spożywczą. O ostatecznych warunkach umów kontraktacyjnych zdecyduje kompleksowa ocena ich potencjalnego wpływu na cały łańcuch wartości.

– Obecnie nie znamy wielu istotnych elementów wpływających na koszty produkcji cukru – powiedział Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska. Dodał, że działamy w zmiennych warunkach, a przy tym trzeba mieć na uwadze, że ogniwa tego łańcucha, czyli plantatorzy, producenci cukru i jego odbiorcy stanowią system naczyń powiązanych.

Zapytaliśmy także plantatorów, co sądzą o propozycjach.

Okazuje się, że propozycje producenta cukru i oczekiwania plantatorów znacznie odbiegają od siebie. Rolnicy domagają się zrównania ceny skupu korzeni do tej, jaką uzyskują ich koledzy oddający surowiec do KAS czy koncernu Pfeifer & Langen, czyli do poziomu 35 €/t. Według plantatorów takie żądanie nie jest bezpodstawne. Wynika ono z istotnej zmiany kosztów uprawy.

Na stronie Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego czytamy, że dalsze zwlekanie z podjęciem decyzji o podniesieniu cen będzie skutkowało rezygnacją z uprawy buraków cukrowych i zniechęci plantatorów do współpracy z cukrownią.

Jak widać do porozumienia jeszcze daleko. Będziemy śledzić sytuację i informować czytelników.

tcz
Fot. Nordzucker
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)