Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – wyścig cenowy: kto da więcej?

Obrazek
Zakłady ubojowe w całej Polsce prześcigają się, w tym kto zapłaci więcej za bydło. Ceny w wadze poubojowej osiągają rekordowy poziom, ale hodowcy i tak nie są zbyt zadowoleni. Dlaczego?
Dorota Kolasińska1 czerwca 2021, 19:16
Co innego gdyby ceny były na tym poziomie, a śruta rzepakowa i sojowa nie kosztowała dwukrotnie więcej niż w zeszłym sezonie, to może rolnicy byliby wówczas zachwyceni. Teraz niestety ceny pasz są bardzo wysokie, a bydła rolnicy mało sprzedają, bo złożyli lub złożą wnioski o płatności bezpośrednie. W ubiegłym tygodniu skupujący deklarowali, że nie podniosą już stawek, bo są na granicy opłacalności. Okazuje się, że granica jest giętka i jednak podbili stawki także w tym tygodniu. 

Niektóre zakłady płacą na byki w klasie R powyżej 14,5 zł/kg wbc, a za jałówki w tej samej klasie nawet 15 zł/kg. W klasie R wybijają się przecież także krzyżówki mięsne i mięso-mleczne, chociaż i hf-om nierzadko się to zdarza. W takim razie w jakich cenach są skupowane teraz czystorasowe sztuki w klasie U? 16–17 zł/kg? Potwierdzają to skupujący. Oby tak dalej, ale niech jednocześnie pasze stanieją, to Polska dla producentów opasów będzie mlekiem i miodem płynąca, a każdy chętnie wstawi nowy rzut.

Okazuje się, że skupujący poszukują towaru za wszelką cenę, podbierają sobie dostawców, potrafią zapłacić nawet więcej niż podają w oficjalnych cennikach, jeśli partia jest wyrównana, większa, no i oczywiście TU i TERAZ. 

Sytuacja jest nerwowa, niebawem nowe kontrakty i większy zbyt, ze względu na wzrost zapotrzebowania z sektora HoReCa, który nadal nie działa pełną parą. Wszyscy tego wyczekują, jednak co się wydarzy kiedy nadal towaru nie będzie na rynku, a kanał się otworzy? Do jakiego poziomu podniosą stawki zakłady? W UE sytuacja jest podobna – brakuje towaru, a ceny szybują w górę. 

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest super korzystna dla hodowców. Owszem, ale gdy popatrzymy na ceny śrut i zbóż, to wcale nie jest tak kolorowo. Koszty produkcji są znacznie wyższe niż w ubiegłym roku. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 14,29 zł/kg, za byka w klasie O 13,28 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,77 zł/kg, a za klasę O 13,08 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,32 zł/kg, a w klasie O za około 12,08 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,62 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,23 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)