Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Gorzowska i żyto na kiszonkę w trakcie zbioru, ale pogoda płata figle

Obrazek
W wielu rejonach kraju hodowcy bydła rozpoczęli zbiór mieszanki gorzowskiej i żyta na kiszonkę. Niestety pogoda w tym roku płata figle! 
Dorota Kolasińska18 maja 2021, 15:27
Na Mazowszu pierwsze koty za płoty, a raczej pierwsze bele na polach i zielonka na pryzmach. Już w ubiegłym tygodniu rolnicy rozpoczęli pokos mieszanki gorzowskiej i żyta na kiszonkę. Jedna i druga pasza, jest znakomitym źródłem białka oraz energii, a także stanowi świetny międzyplon ozimy i jednocześnie objętościową paszę ratunkową. W przypadku żyta można uzyskać z ha nawet 26 ton zielonej masy, a w przypadku mieszanki gorzowskiej około 20-25 ton z ha. 

Żyto na kiszonkę teoretycznie kosi się do końca kwietnia, ale w tym roku pogoda jest zwariowana, a wegetacja roślin przesunięta w czasie nawet o 2-3 tygodnie. Jego wartość pokarmowa w znacznym stopniu zależy od tego w jakiej fazie zostanie zebrane (zazwyczaj jest to faza mleczna lub mleczno-woskowa) oraz od przebiegu pogody. Najlepsza pogoda do zbioru to suchy i wietrzny dzień, jednak z tym w ostatnich dniach są problemy. Prognoza pogody w wielu regionach się nie sprawdziła i pojawiły się niespodziewanie deszcze. 

Część rolników z Wielkopolski zbiór żyta na kiszonkę ma już za sobą, zyskując nawet 35-40 bel z ha. Z kolei na Podlasiu, zawsze wegetacja jest opóźniona, jednak w tym roku wyjątkowo, tam dopiero rolnicy robią przymiarki do zbiorów. 

Jeden z hodowców bydła mięsnego praktykuje zbiór mieszanki traw z motylkowatymi i żyta na kiszonkę do jednej pryzmy (z badania wynika, ze kiszonka miała 18% białka), zamierza poczekać jeszcze około tygodnia ze zbiorem, aby zebrać je równocześnie. 

Z kolei coraz popularniejsza mieszanka gorzowska na Mazowszu na wielu polach jeszcze czeka na zbiór, ze względu na zapowiadane deszcze. W ubiegłym roku plony sięgały 20-28 bel z ha, w tym roku hodowcy spodziewają się lepszych wyników. W woj. łódzkim rolnicy są właśnie w trakcie podsuszania lub zbioru, ale pogoda jak zwykle krzyżuje plany.

W ubiegłym roku rolnicy zebrali około 33 bel z ha i nieco wcześniej, bo w pierwszej połowie maja. W Wielkopolsce w większość zasiewów mieszanki Gorzowskiej czeka na zbiór, z uwagi na chłodną wiosnę, a także przekropną pogodę. Optymalnym terminem jej zbioru jest moment rozpoczęcia kłoszenia się życicy wielokwiatowej.
dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)