Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Rynek zbóż: przepełnione magazyny, zaporowe ceny skupu

Obrazek

Kolejne raporty o światowych zbiorach powodują nerwową atmosferę na rynku zbóż.

Z jednej strony podwyższane są ilości u największych eksporterów, a z drugiej korygowane w Europie. Dobre zbiory powodują szybkie zapełnianie magazynów  u rolników i w firmach skupowych.

dr Juliusz Urban14 sierpnia 2020, 08:30

W najnowszym raporcie Departamentu Rolnictwa USA prognoza tegorocznych światowych zbiorów pszenicy spadła o 3,28 mln t, do 766,03 mln ton. Wzrosty w produkcji rosyjskiej i ukraińskiej zostały pokryte cięciami w UE i Argentynie.

Dodatkowo USDA spodziewa się, że w tym roku do 14,12% globalnej podaży wzrośnie udział eksportu amerykańskiej pszenicy. 

 

W Polsce według wstępnego szacunku GUS zbiory zbóż mają wynieść ok. 27,9 mln ton, czyli o 11% więcej niż w ubiegłym roku. Średnie plony będą na poziomie 3,86 t/ha, czyli o 10% wyższe niż przed rokiem.

 

O kolejnych rekordach w Rosji informują agencje. RusAgroTrans spodziewa się, że zostanie tam zebrane 81 milionów ton pszenicy. To byłyby drugie co do wielkości zbiory w Rosji po 2017 roku, kiedy to zebrano o 5 mln ton więcej. USDA jest bardziej konserwatywne i ocenia tegoroczną rosyjską produkcję pszenicy na 78 mln ton. Na Ukrainie USDA podnosi szacunki zbiorów pszenicy do 27 mln ton (+0,5 mln t).

 

Amerykańscy eksperci obniżyli za to zbiory w UE aż o 4 mln ton. W Niemczech spodziewane są zbiory na poziomie roku ubiegłego – 22,5 mln ton pszenicy.

 

Na razie wydaje się, że takich prognoz rynki oczekiwały, ale można oczekiwać, że na ceny giełdowe wpłyną w najbliższym czasie zbliżające się do rekordowych zbiory u największego światowego eksportera pszenicy Rosji.

Na giełdach już cena nie spada, notowania pszenicy na Matifie stanęły od paru dni niemal w miejscu i wynoszą 178,25 euro/t.

 

Ceny skupu pszenicy z dostawą do portów są niskie 725–730 zł za 12,5% białka, 11,5% pszenica wyceniana jest zaledwie na 720 zł/t. Eksporterzy wyraźnie chcą korzystać ze żniwnej presji i skupić towar z północnych terenów. Nie poddają się jednak zlokalizowani na północy młynarze, którzy płacą tylko nieznacznie niższe stawki. Wyraźnie nie chcą oni dopuścić, by jak w poprzednim sezonie wybrano im towar sprzed nosa i musieli zwozić pszenicę z bardziej odległych terenów.
  

Jednak pszenica konsumpcyjna w krajowym skupie jest jeszcze tańsza „widełki cenowe” wynoszą 630–710 zł/t.

 

Pszenica paszowa także potaniała i jest kupowana po 580–680 zł/t. 

 

Trudniej jest obecnie ze sprzedażą innych zbóż. Firmy skupowe w większości dochodzą już do pełnego zajęcia magazynów i nie za bardzo mogą na bieżąco sprzedać ziarno luzując powierzchnię, bo ono wciąż tanieje. I tu koło się zamyka, bo tworzą się problemy lokalne ze sprzedażą, gdy eliminowane z rynku są kolejne punkty skupu.
Zasypani zbożem kupujący wręcz mówią, że wystawiają ceny zaporowe, dla bardziej zdesperowanych sprzedających, bo i tak wsypią już tylko jeszcze trochę ziarna i skup musza zamknąć.
Z drugiej strony jednak słyszymy, o tym, że żniwa się kończą i kończy się też podaż, znacznie jest mniej telefonów z zapytaniami o cenę skupu. Trudno się dziwić pospadało tak mocno, że teraz już tylko czekać pozostało.

 

Pszenżyto już jest niechętnie kupowane więc dalej tanieje, kosztuje od 500–585 zł/t. 
Na eksport z dostawą do portów oferowane są ceny 610–615 zł/t.

Żyto także jest trudno sprzedać, stąd ceny skupu żyta konsumpcyjnego są od 410–520 zł/t.
Żyto paszowe na eksport kupowane jest po 515 zł/t w porcie.

 

Tym razem potaniał także stabilny dotychczas jęczmień, najczęstsze ceny skupu wynoszą 510–585 zł/t.

 

Wciąż poszukiwana jest kukurydza ze starych zbiorów. Handlowcy wyszukują nieliczne partie towaru, za który są w stanie zapłacić 800 zł/t z odbiorami, choć powszechne cenniki są od 670 do 800 zł/t. 

 

Z nowych zbiorów kukurydza sucha z dostawą do portów jest kupowana w cenach 645–650 zł/t, a krajowe kontraktacje kukurydzy na mokro odbywają się na poziomach 360–440 zł/t.

Ceny wszystkich zbóż w terenie zobaczysz tutaj

Juliusz Urban   Fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)