Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Do USA wraca horror z 2014 r. - gigantyczne ognisko grypy ptaków

Obrazek

Grypa ptaków, o czym już wspominaliśmy, dotarła do Stanów Zjednoczonych. Tym razem zaatakowała olbrzymią fermę drobiu. Amerykanie niedługo mogą wpaść w poważne tarapaty... 

Dorota Kolasińska24 lutego 2022, 15:15

Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) potwierdziła obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w komercyjnym stadzie drobiu w hrabstwie New Castle w stanie Delaware.

Urzędnicy państwowi poddali dotknięte tereny kwarantannie, a ptaki na terenie posesji zostaną poddane eutanazji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W gospodarstwie utrzymywano 1,21 mln szt. drobiu, więc utylizacja ptasich zwłok może zająć sporo czasu.

Grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych pojawiła się 8 lutego w Indianie, a później także w stanie Wirginia, Kentucky, Maine i Nowy Jork. W ciągu ostatnich dwóch tygodni tylko w 8 ogniskach w USA wybito 1,65 mln szt. drobiu - w samym stanie Indiana 155 tys. szt. 

- Wybuch grypy ptaków w stanie Delaware jest pierwszym od 2004 r. przypadkiem wysoce zjadliwej ptasiej grypy w komercyjnej fermie drobiu, poinformowali urzędnicy. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób farma została zainfekowana, powiedział w oświadczeniu sekretarz rolnictwa stanu Delaware, Michael Scuse. 

Grypa ptaków na fermy dotarła wraz z wirusem bytującym wśród dzikiego ptactwa. W Stanach od początku bieżącego roku wykryto 252 przypadki grypy ptaków. Pierwszy pojawił się 13 stycznia 2022 r. Niestety zwykle bytujący w środowisku wirus bardzo szybko przedostaje się na fermy drobiu. 

Nic dziwnego, że obecnie sytuacja staje się nieco nerwowa, gdyż podczas epidemii w 2015 r. wybito w Stanach 45 mln szt. drobiu, a ceny jaj wzrosły o 100%. 

oprac. dkol na podst. USDA/Reuters/
fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)