Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Duża Cerkwica i Marcinkowo walczą z grypą ptaków - dwa nowe ogniska

Obrazek

W Polsce odnotowano już 18 ognisk grypy ptaków, z czego cztery w woj. kujawsko pomorskim. Dwa ostatnie w gminach Kamień Krajeński i Inowrocław. 

Dorota Kolasińska9 lutego 2022, 11:19
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch nowo wyznaczonych ogniskach grypy ptaków. Dwa poprzednie w tym roku odnotowano w powiecie tucholskim i świeckim. 

6 lutego br. wyznaczono ognisko w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 2 597 gęsi reprodukcyjnych. Ferma drobiu znajduje się w powiecie sępoleńskim w gminie Kamień Krajeński w m. Duża Cerkwica. Ognisko stwierdzono na terenie obszaru zagrożonego, ze względu na wyznaczenie poprzedniego ogniska w powiecie tucholskim. Początkowo padło 40 szt., później kolejne 120. O sytuacji poinformował lekarz weterynarii, który opiekował się stadem. Gęsi, które nie padły same zostały zagazowane i wywiezione przez firmę utylizacyjną już 7 lutego. Trwa dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich i sprzętu. 

Tego samego dnia, jak wynika z raportu GIW wyznaczono kolejne ognisko w miejscowości Marcinkowo. W tym gospodarstwie utrzymywano 3396 kur reprodukcyjnych. W związku z dwoma ogniskami wojewoda był zobowiązany poszerzyć dotychczasowe obszary grypy ptaków w woj. kujawsko-pomorskim. 

Obszary i restrykcje

Obszar zapowietrzony w promieniu 3 km wyznaczono dla miejscowości:
1 W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński: miasto oraz Duża Cerkwica, Mała Cerkwica, Radzim, Obkas, Orzełek
2. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości Drożdżenica

Natomiast obszar zagrożony w promieniu 10 kilometrów:
1. W powiecie sępoleńskim, w gminie Sępólno Krajeńskie, miejscowości: Sępólno Krajeńskie, Włościbórz, Zalesie, Komierowo, Lutowo, Dziechowo, Lutówko, Piaseczno, Sikorz, Trzciany, Wałdowo
2. W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński, miejscowości Dąbrowa, Dąbrówka, Jerzmionki, Niwy, Nowa Wieś, Witkowo, Zamarte, Płocicz
3. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości: Kęsowo, Obrowo, Pamiętowo, Przymuszewo 

Wraz z wyznaczeniem stref rolnicy muszą zdawać sobie sprawę z wynikających z tego tytułu ograniczeń dot. utrzymywania ptaków z dostępem do wybiegów czy zakupu lub sprzedaży. 

oprac. dkol na podst. GIW/aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)