Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków dotarła do woj. dolnośląskiego

Obrazek

W miejscowości Strupice w powiecie złotoryjskim w woj. dolnośląskim wykryto ognisko grypy ptaków. Wirus grypy H5N8 był już zlokalizowany w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubelskim. 

Dorota Kolasińska22 stycznia 2020, 10:53
W miejscowości Strupice niedaleko Chojnowa wykryto kolejne już w tym roku ognisko grypy ptaków podtypu H5N8. W miejscowości ograniczony został ruch pojazdów, rozłożono maty dezynfekcyjne. Rozpoczął się ubój, sprzątanie i dezynfekcja. Z powodu wirusa padło 41 sztuk, a podatnych na wybuch choroby było w sumie 549 ptaków. Ubito pozostałe 508 szt. drobiu (źródło: OIE). 

– W starostwie powiatowym w Legnicy pracuje sztab kryzysowy pod przewodnictwem starosty Adama Babuśki. Rozwój sytuacji z niepokojem obserwują włodarze sąsiednich powiatów, gotowi w każdej chwili przystąpić do działań na swoim terenie. Rolników obowiązuje bezwzględny nakaz natychmiastowego zgłaszania wszelkich niepokojących objawów zaobserwowanych u drobiu – informuje portal legnica24.pl

Rolnicy utrzymujący drób na wybiegach, muszą wstrzymać się z wypuszczaniem go na zewnątrz. W promieniu 3 km i 10 km będą wprowadzone, podobnie jak w pozostałych województwach dotkniętych przez grypę ptaków strefy - zapowietrzona i zagrożona. 

Sztab kryzysowy podjął decyzję o wybiciu 20 tys. szt. drobiu hodowlanego w okolicy miejscowości Strupice, we wszystkich gospodarstwach w promieniu 3 km od wybuchu ogniska. 

oprac. dkol na podst. legnica24.pl/wroclaw.tvp.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy