Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Drób>

Woj. pomorskie i wielkopolskie: kolejne ogniska grypy ptaków w kraju

Obrazek
Główny Inspektorat Weterynarii oraz Wielkopolski Inspektorat Weterynarii informuje o wyznaczeniu kolejnych ognisk grypy ptaków. Tym razem ofiarą padły nioski, brojlery i kaczki. 
Dorota Kolasińska1 lutego 2021, 12:07

Grypa ptaków chyba nie prędko opuści nasz kraj, z tygodnia na tydzień przybywa ognisk, mimo mrozów i wzmożonej bioasekuracji w większych stadach wirus atakuje ptactwo domowe. 

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26.01.2021 r. wyznaczono 11 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Warzno, w gminie Szemud, w powiecie wejherowskim.

 
Jak podaje GIW w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymywano 27 niosek. Wdrożono wszelkie procedury związane z likwidacją ogniska. Wokół wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony.
 
Poprzednie ognisko,  a więc 10. w tym roku również wyznaczono w woj. pomorskim, ale w powiecie słupskim, tam z kolei utrzymywano blisko 123 tys. kur niosek.

2. ognisko w Wielkopolsce

Wielkopolski Inspektorat Weterynarii poinformował dodatkowo o wyznaczeniu drugiego w tym roku ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce. Wyniki badań potwierdzono w piątek 29 stycznia br., na ich podstawie w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, w powiecie gnieźnieńskim w gospodarstwie wyznaczono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Utrzymywano tam 84 229 szt. drobiu rzeźnego - brojlery i kaczki. 

Wszystkie informacje na temat grypy ptaków w Polsce znajdziesz TUTAJ
 
Oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy