Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Wielkopolska: jest pierwsze ognisko ptasiej grypy w tym roku

Pierwsze ognisko grypy ptaków w Wielkopolsce w tym roku wykryto w powiecie wolsztyńskim. Zlikwidowanych zostanie 320 tys. kur niosek. 

Kamila Szałaj26 stycznia 2021, 08:56
Grypa ptaków nie odpuszcza. Wczoraj Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie poinformował, że na terenie jednego z gospodarstw w Kiełpinach w gminie Siedlec (powiat wolsztyńskie, woj. wielkopolskie) został potwierdzony wirus tej choroby. W kurniku utrzymywano 320 tys. kur niosek.  Jest to już 8. ognisko grypy ptaków w Polsce i pierwsze w Wielkopolsce w tym roku.

Zgodnie z procedurami zwalczania grypy ptaków, teraz wszystkie ptaki zostaną zagazowane, a następnie przekazane do zakładu utylizacyjnego. Cała ferma zostanie także zdezynfekowana, aby zniszczyć wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. 

Nowe ognisko grypy ptaków to już kolejne w tej wsi w ostatnim czasie. Niespełna dwa miesiące temu – 7 grudnia w Kiełpinach potwierdzono ognisko zjadliwej ptasiej grypy w dwóch fermach kur niosek. Wówczas łącznie padło lub zostało zutylizowanych aż 700 tys. kur. A w ubiegłym roku, pod koniec listopada choroba pojawiła się w powiecie wolsztyńskim. Wtedy do utylizacji zostało przeznaczonych aż 924 tysiące kur niosek. 


Paweł Mikos, Kamila Szałaj

Źródło: https://epoznan.pl/, radiopoznan.fm


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)