Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Andrzej Parzonko: WPR dąży do zrównoważenia w produkcji mleka, ale i większych kontroli

Jednym z naszych gości i prelegentem podczas panelu mleko oraz VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu był Andrzej Parzonko z SGGW. W rozmowie z red. Marcinem Jajorem zaznaczył, że nowa WPR dla hodowców to duże wyzwanie. Profesor mówił także o prognozach na rynku mleka. Zobacz wywiad!

Dorota Kolasińska16 grudnia 2022, 08:32
Prof. Andrzej Parzonko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w rozmowie z red. Marcinem Jajorem zaznaczył, że nadchodzące zmiany dążą do zrównoważoności w produkcji mleka, jednak będzie się to wiązało z dodatkowymi kontrolami i spełnieniem wielu wymagań, aby otrzymać środki finansowe. 

- Wspólna Polityka Rolna dąży do pewnego zrównoważenia klimatycznego, co jest w pewnym stopniu uzasadnione, bo mamy te zmiany klimatu. Niemniej jednak, trzeba zauważyć, że sytuacja po 24 lutego br. się zmieniła. To bezpieczeństwo żywnościowe w tym momencie jest priorytetem i te propozycje, które zostały przyjęte w KPS, są w takiej formule, jakby tek wojny w ogóle nie było - mówił prof. Parzonko. Dodał, że niektóre z propozycji są niepokojące, gdyż powodują, że rolnik będzie na każdym kroku kontrolowany. Wśród trudno mierzalnych ekoschematów proponowanych w KPS wymienił plan nawozowy - który musi być stworzony i realizowany. 

Prof. Parzonko ma również wątpliwości czy płacenie za dobrostan w tej formie, jaką zaproponowano jest rozsądne, gdyż uważa, że w interesie każdego rolnika, jest dbanie o jak najwyższy poziom dobrostanu, który przekłada się na produkcję. 

Red. Marcin Jajor pytał prof. Parzonko o to, co może się wydarzyć w najbliższym czasie na rynku mleka i jakich cen można się spodziewać. Czy passa potrwa jeszcze długo? Zobacz cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)