Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Fotowoltaika na dach chłodni

Obrazek

Zastosowanie dobrej izolacji obiektów i hal, nowoczesnych urządzeń a także sterowników może tylko w niewielki sposób wprowadzić kilkuprocentowe oszczędności, dlatego warto postawić na produkcję energii ze słońca – informuje firma Era PV.

Jan Beba2 maja 2021, 13:37

Spotykane w gospodarstwach sadowniczych i warzywniczych chłodnie charakteryzuje bardzo duża energochłonność co wynika z niemal ciągłej pracy urządzeń, by schłodzić i utrzymać odpowiednią dla owoców czy warzyw temperaturę. Szybkie mrożenie  lub schładzanie produktów jest przecież nieodzownym etapem takiej produkcji. Kolejnym procesem pochłaniającym duże ilości energii elektrycznej jest magazynowanie produktów w chłodniach lub mroźniach. Tu dla utrzymania wysokich standardów nie można praktycznie ograniczyć zużycia prądu. Zastosowanie sprężarek o dużej mocy, agregatów, wentylatorów powoduje, że rachunki miesięczne są drastycznie wysokie. Tym bardziej, że podwyżki prądu w tej dekadzie wynosiły blisko 8% rocznie, a od stycznia br. dodatkowo pojawiły się kolejne dopłaty w postaci opłaty mocowej, a rozliczanie opłat za energię bierną indukcyjną i pojemnościową stało się faktem.

– Nasza firma wielokrotnie doradzała Klientom z tego sektora w jaki sposób można ograniczyć rachunki za prąd. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowana przez specjalistów instalacja fotowoltaiczna, która jest słonecznym generatorem prądu. To niezależna elektrownia mająca na celu zmniejszyć zużycie energii przez kolejne dekady. Zastosowanie własnej elektrowni fotowoltaicznej może w nawet w 100% zaspokoić potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa – mówi Wojciech Olborski, Era PV.

Często problemem w osiągnięciu odpowiednio dużej mocy budowanej elektrowni jest ograniczenie miejsca na same moduły. Na szczęście światowa technologia w branży fotowoltaicznej zmienia się bardzo dynamicznie na korzyść nowych projektów. Firma Era PV ma w swojej ofercie moduły o mocy aż 530 W, co do dostępnych jeszcze 2 lata temu mocach 260-280 W pozwala znacznie ograniczyć powierzchnię inwestycji. Korzystając z modułów o wyższej wydajności możemy zbudować bardziej wydajną instalację fotowoltaiczną na dachu, gruncie, a także na południowej fasadzie obiektów – co dotychczas nie było stosowane.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)