StoryEditor

Elektryczne ciągniki pozwolą zaoszczędzić miliard litrów oleju napędowego rocznie

Wprowadzenie na rynek maszyn rolniczych, elektrycznych ciągników o niskim zapotrzebowaniu na moc, mogłaby zaoszczędzić nawet do 1 miliarda litrów oleju napędowego w ciągu roku.
01.02.2024., 10:18h

Tak uważa dr. Edgar Remmele z Centrum Technologii i Wsparcia w Centrum Kompetencji Surowców Odnawialnych. Według Henninga Eckela z Rady Nadzorczej ds. Technologii i Budownictwa w Rolnictwie jest to zaskakujące odkrycie ze względu na ogrom potencjalnych oszczędności.

Panele słoneczne do napędzania ciągników rolniczych

Według Eckela obliczony potencjał teoretyczny jest tak wysoki, ponieważ 24% samego paliwa wykorzystuje się w hodowli zwierząt, a zwłaszcza w żywieniu bydła, gdzie w dłuższej perspektywie cały mobilny sprzęt roboczy mógłby zostać zelektryfikowany. Również podczas lekkich prac polowych, podczas których prawie jedną czwartą obecnego zapotrzebowania na paliwo, czyli 23%, można by zastąpić przez proces elektryfikacji. Reszta możliwych oszczędności wynika z przynajmniej częściowej elektryfikacji średniociężkich prac polowych przy zapotrzebowaniu na olej napędowy od 5 do 15 l/ha.

Zobacz także: Start-up z Isny zbudował elektryczny traktor ONOX o mocy 68 KM. Czy przyjmie się w rolnictwie?

W coraz to gęściej zabudowywanych wsiach jedynym miejscem instalacji fotowoltaicznej są dachy, a właśnie tak generowana zielona energia posłużyć by mogła do napędzania mniejszych ciągników rolniczych.

Niezastąpiony olej napędowy

Remmele z kolei dał do zrozumienia, że paliwa płynne o dużej gęstości energii będą w przyszłości w dalszym ciągu niezbędne, szczególnie przy ciężkich pracach polowych. Oleje roślinne i biodiesel okazały się tutaj świetnymi źródłami energii.

image

Kubota w Las Vegas z nowym pojazdem elektrycznym sterowanym sztuczną inteligencją!

Autor. A. Deter, opr. bd

Fot:AI

Bartłomiej Dróżdż
Autor Artykułu:Bartłomiej Dróżdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:18