Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Siać kukurydzę czy czekać? Oto jest pytanie...

Południowo-zachodnie województwa to rejony kraju, gdzie uprawa kukurydzy na ziarno i paszę dla zwierząt jest bardziej popularna niż w innych. Połowa kwietnia to dobry termin siewu. Ponieważ jednak nasiona kukurydzy dobrze wschodzą w ciepłej glebie, rolnicy dopiero teraz zaczęli ją siać. Martwią się jednak o wschody ziarna, bo jest bardzo sucho.

12 kwietnia 2019, 15:57
Po ostatnich żniwach ceny kukurydzy były wyjątkowo wysokie. Niestety, wielu rolników nie zyskało na tym, ponieważ wiosną podpisali kontrakty ze znacznie niższą ceną, a ubiegłoroczna susza negatywnie wpłynęła na wysokość plonów.

Jest sucho, czekamy na deszcz!


– Rzepak, pszenice są pozasilane azotem, chwasty zwalczone tam, gdzie trzeba było poprawki wykonać. Czekamy na rozwój wypadków no i czekamy na deszcz można powiedzieć, bo zasiewy na wiosnę na starcie wyglądały można powiedzieć dobrze i bardzo dobrze – przynajmniej na naszym terenie. Natomiast w tej chwili już od kilku tygodni te opady są umiarkowane i chcielibyśmy więcej deszczu –  mówi Jarosław Mormuł, prezes RSP Skrzypiec.

Jak dodaje, w przyszłym tygodniu planuje siać kukurydzę, bo temperatura gleby już jest na poziomie 6-7 stopni, jest ciepło.

Jeśli chodzi o wegetację w tym roku, to jeszcze nie jest tak tragicznie, ale zaczyna być źle – brakuje wody. Jest sucho, więc siewy odbywają się bezproblemowo, aczkolwiek źle jest, że ziarno trafia do suchej ziemi.

Temperatura gleby zbliża się do optymalnej


Badaliśmy temperaturę gleby, miała w granicach 6 stopni, no jest to dobra temperatura i w taka glebę można ziarno kukurydzy włożyć żeby ono w odpowiednim czasie skiełkowało. Aura jaka jest tak a jest, jest chłodnawo. Przepowiednie są różne, ale jeśli chodzi o te przepowiednie to prawdopodobnie ze względu na bardzo dynamiczne zmiany pogody one się nie sprawdzają. I tak tez miało dzisiaj padać, jak tutaj stoimy nie pada, ponoć jutro ma padać, nie wiadomo czy będzie. Tu chodzi, tej wilgoci jak nie widać tak nie widać.  Jeśli chodzi o termin siania kukurydzy, no można by było wstrzymywać się, czekać ale jak już przed chwila powiedziałem + 6 stopni gleba ma – to jest właściwa temperatura do tego byśmy ją wysiali, i ona tez już jutro nie wyjdzie. To trzeba czasu, wilgoci, itd. więc trzeba siać. I tak nie jesteśmy już jedni z pierwszych, ale gdzieś w tym optymalnym terminie jeszcze, ale czekać nie ma po co, po prostu nie ma na co, bo późne siewy z góry wiadomo dają gorsze plony – uważa Marian Górecki, prezes Rogowskiej Hodowli Roślin

„Już zaczynamy siać, bo się nie ma na co oglądać.


Podobnego zdania jest Piotr Groehl, rolnik z pobliskich Zimnic Małych.

– Uprawiam już pole pod kukurydzę, ale muszę powiedzieć – a jestem już leciwy – że tak jeszcze nie było, tak suchej wiosny jak w tym roku. Już zaczynamy siać, bo się nie ma na co oglądać. Mimo, że to ziarno jest w glebie, to jest tak jak w popiele, musi czekać aż namoczy i wtedy zacznie kiełkować i ciepło przyjdzie. A niech przyjdzie jakaś ulewa to się zrobi skorupa z góry i nie przebije się znowu kiełek. Przewidują wszystkie takie długoterminowe, że ma być jeszcze suchszy rok jak ubiegły i dlatego się trochę spieszę, chociaż ryzykuję – zaznacza rolnik z południa Polski.


Tekst: Karolina Krompaszczyk, Mariusz Drożdż, Bartłomiej Czekała
Zdjęcia: Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)