Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Uwaga na zbyt wczesne siewy kukurydzy!

Obrazek

Mniszek już kwitnie, co dla wielu rolników jest sygnałem, że należy zacząć siewy kukurydzy. Należy jednak pamiętać, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i do właściwego kiełkowania nasion temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 6–10°C.

8 kwietnia 2014, 12:01

Zbyt wczesny siew kukurydzy zwiększa ryzyko znacznego uszkodzenia roślin w przypadku wiosennych przymrozków – wszyscy nadal chyba pamiętają pamiętny długi weekend majowy w 2011 r., kiedy to wiele plantacji kukurydzy wymarzło. Stożek wzrostu kukurydzy praktycznie do fazy ok. 5 (6) liści znajduje się pod powierzchnią gleby, dzięki czemu jest ona częściowo odporna na pojedyncze przypadki napowierzchniowych uszkodzeń przez przymrozki wczesnowiosenne. Jeśli jednak wystąpią po tej fazie, gdy stożek wzrostu znajdzie się już nad powierzchnią gleby, wówczas nie ma praktycznie żadnych szans dla roślin.
Istnieją przy tym różnice między poszczególnymi typami odmian kukurydzy. Odmiany typu flint można wysiewać wcześniej, w nieco mniej ogrzaną glebę, tj. 5–6°C. Natomiast mieszańce typu dent muszą być wysiane w dobrze ogrzaną glebę, tj. w momencie, gdy ma ona temperaturę 8–12°C.
mwWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)