WYNALAZKI ROLNIKÓW: Łatwy wyładunek ziarna

NASZ KONKURS WYNALAZKÓW - PULA NAGRÓD 20 000 zł
Jeśli Ty także modernizujesz maszyny rolnicze zgłość się do naszego Konkursu wynalazków.
Formularz zgłoszenia dostępny jest TUTAJ.
– Zamówiłem gotowy przenośnik u rzemieślnika, zlecenie było nietypowe, bo na połowie jego długości zwój ślimaka jest prawo-, a na drugiej połowie lewoskrętny – mówi rolnik. Dzięki takiej konstrukcji przenośnik zgarnia ziarno w kierunku środka przyczepy. W podłodze wycięty jest otwór, dalej ziarno trafia dokręcaną rynną usypową do przenośnika pneumatycznego lub ślimakowego i ostatecznie do silosu lub na poddasze.
– Zdecydowałem się na napęd elektryczny, bo jest łatwy w obsłudze – zaznacza Babieczko. Poza tym podkreśla, że w czasie żniw i rozładunku ziarna zawsze w pobliżu jest zasilanie elektryczne. Kompletny napęd zamontowany jest na przedniej ścianie. Wsporniki do silnika i motoreduktora zostały wykonane z kątownika, płaskowników, nad napędem rolnik zamontował daszek.
Silnik ma moc 1,1 kW, a przekładnia zmniejsza obroty z 1400 do 140 obr./min. Rolnik zamontował włącznik ze zmianą kierunku obrotów, więc silnik zawsze pracował będzie we właściwym kierunku, niezależnie od zasilania. W pobliżu włącznika jest tzw. ślepe gniazdo, tylko po to, aby wtyczka zasilająca nie zwisała swobodnie i nie uszkodziła się np. w czasie jazdy po drodze.– W czasie żniw podłączam tylko zasilanie i przy pierwszym podłączeniu do źródła zasilania sprawdzam kierunek obrotów – mówi Babieczko.
Po zamontowaniu rynny usypowej, ziarno usypuje się grawitacyjnie, później rolnik uruchamia ślimak. Następnie unosi przyczepę dwukrotnie i czeka, aż przyczepa zostanie rozładowana do końca. – W zależności od odbiornika trwa to ok. 20–25 min – dodaje rolnik.
– W naszym gospodarstwie trzy przyczepy wyposażone są ślimaki wygarniające – mówi Michał Łysenko z miejscowości Małuszów w woj. lubuskim. Ślimaki do wygarniania ziarna zamontowane są na trzech przyczepach: Autosan D47, HL 8011 i Brandys 14.
W tym przypadku rolnik rozwiązał nieco inaczej mocowanie ślimaka. Obudowy z łożyskami zamontowane są na przedniej i tylnej burcie przyczepy w środku skrzyni. Na środku nad otworem spustowym ziarna rolnik zamontował wspornik, do którego przykręcona jest trzecia obudowa wraz z łożyskiem. Wszystkie punkty są smarowane. Konieczne było także dotoczenie wałka, który pozwala złączyć ślimak ze silnikiem. Do przedniej burty przyspawana jest metalowa płyta o grubości 12 mm, do której czterema śrubami M12 przykręcony jest silnik.

Przeczytaj również

Przenośnik ślimakowy pod lewą burtą przyczepy HL 6011.

Łożyskowanie na tulejce w połowie długości ślimaka.

Łożyskowanie na tylnej burcie.

Napęd elektyczny ślimaka.

Napęd hydrauliczny ślimaka.

Piotr Babieczko - napęd elektryczny ślimaka.

Michał Łysenko - napęd hydrauliczny ślimaka.