StoryEditor

WYNALAZKI ROLNIKÓW: Łatwy wyładunek ziarna

W czasie żniw każda przyczepa jest na wagę złota. Oto pomysł naszych Czytelników na sprawny rozładunek sprzętu, którego skrzynia unoszona jest tylko na dwie strony.
23.05.2021., 08:05h
Przyczepy HL to niezniszczalny sprzęt – tak o popularnych przyczepach ze wschodnich Niemiec mówi Piotr Babieczko z Żuławki Sztumskiej w woj. pomorskim. Rolnik wspólnie z dorastającym synem i swoim bratem gospodarują na łącznej powierzchni 100 ha. Przed kilkoma laty rolnik zmodernizował przyczepę HL 6011 i zamontował do niej ślimak wygarniający o średnicy 140 mm przy lewej burcie. Dzięki temu skrzynia ładunkowa, na którą mieści ponad 7 ton pszenicy, opróżniania jest bez nakładu pracy fizycznej.

NASZ KONKURS WYNALAZKÓW - PULA NAGRÓD 20 000 zł
Jeśli Ty także modernizujesz maszyny rolnicze zgłość się do naszego Konkursu wynalazków.

Formularz zgłoszenia dostępny jest TUTAJ.


– Zamówiłem gotowy przenośnik u rzemieślnika, zlecenie było nietypowe, bo na połowie jego długości zwój ślimaka jest prawo-, a na drugiej połowie lewoskrętny – mówi rolnik. Dzięki takiej konstrukcji przenośnik zgarnia ziarno w kierunku środka przyczepy. W podłodze wycięty jest otwór, dalej ziarno trafia dokręcaną rynną usypową do przenośnika pneumatycznego lub ślimakowego i ostatecznie do silosu lub na poddasze.
– Zdecydowałem się na napęd elektryczn...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:33