Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Organizacja produkcji bydła>

Irlandia: spadek dochodowości produkcji mleka

W 2022 roku dojdzie do "gwałtownego spadku" dochodów rolników - prognozują eksperci w Irlandii.

Marcin Jajor29 grudnia 2021, 07:00

Według najnowszego raportu Teagasc, a wiec półpaństwowego organu odpowiedzialnego w Irlandii za badania, rozwój, szkolenia i usługi doradcze w sektorze rolno-spożywczym, w 2022 roku dojdzie do "gwałtownego spadku" dochodów rolników. Niestety, wzrastających cen kosztów produkcji niestety nie zdołają zrekompensować rosnące ceny skupu płodów rolnych (w tym mleka), które w kolejnym roku albo utrzymają się na podobnym poziomie, albo spadną.

O ile w stosunku do 2021 r. należy się spodziewać kolejnych wzrostów cen paliw i pasz odpowiednio o ok. 12–20%, dużo większy niepokój budzi sytuacja na rynku nawozów. Według ekonomistów z Teagasc trzeba będzie za nie zapłacić ponad dwukrotnie więcej niż średnio w 2021 r. Wszystkiemu są winne ceny gazu ziemnego. To wszystko może się przyczynić do ograniczenia stosowania nawozów na użytkach zielonych, co może doprowadzi do niedoboru pasz.

Biorąc pod uwagę powyższe, prognoza mówi o spadku dochodowości produkcji mleka średnio o 16% w 2022 r., podczas gdy w całym sektorze rolnym średni dochód gospodarstw ma się obniżyć o ok. 19%.

opr. mj/Agriland
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ