Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Szanse na rynku bez kwot

Obrazek

– Ekspansja polskiego mleczarstwa będzie zależała od konkurencyjności wyrobów oraz sprawności organizacyjnej mleczarni. Nie da się ich poprawić bez konsolidacji – mówi w rozmowie z „top agrar Polska” prof. Mirosław Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Marcin Jajor27 kwietnia 2015, 00:00

Według specjalisty, Likwidacja kwot mlecznych jest dla Polski szansą, ale nie tak wielką, jak się może wydawać. Zacznie się bowiem prawdziwa konkurencja, a mechanizm kwotowania był niczym innym, jak administracyjnym instrumentem, który ją ograniczał. Takie kraje jak Holandia, Dania, Niemcy czy Polska, gdzie w sezonie 2013/2014 przekroczono krajowe limity odpowiednio o 4%, 2,1%, 1,9% i 1,7% będą się więc starały maksymalnie rozwinąć swój potencjał i zdobyć nowe rynki zbytu. Wygrają jednak Ci, którzy będą najbardziej konkurencyjni.

– Kwoty mleczne wprowadzano ze względu na nadprodukcję i niskie ceny. Mam wątpliwości, czy rynek stał się na tyle sprawny, by podołać grożącym mu wahaniom bez żadnych regulacji. Dlatego nie wykluczam, że w przyszłości będzie rozważany powrót do tego systemu – mówi prof. Gornowicz. Jego zdaniem dobrym alternatywnym pomysłem są umowy kontraktacyjne...

O tym jak powinny być sformułowane, perspektywach eksportu produktów mleczarskich, prognozie cen białego surowca i szansach na rozwój naszej branży przeczytasz w wywiadzie na str. 6 w najnowszym programie specjalnym "top bydło".   mj

 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)