Zaloguj

Chów bez antybiotyków

Czy można zminimalizować praktycznie do zera zużycie antybiotyków w produkcji świń? Oczywiście że tak! Przekonał się o tym holenderski rolnik. 

Anna Kurek8 czerwca 2019, 04:00
Kees van der Meijden osiągnął cel, którego wielu może mu pozazdrościć. Zredukował zużycie antybiotyków w produkcji prawie do zera, poprawiając tym samym użytkowość świń. Decyzje podjęte przez Keesa zaowocowały zmniejszeniem stosowania antybiotyków oraz co najważniejsze – obniżeniem kosztów produkcji. Decyzje podjął po pożarze gospodarstwa, który wybuchł w 2013 r. Po jego remoncie wprowadził do produkcji najnowsze technologie. 

Powstała nowa ferma na 1000 loch w cyklu zamkniętym. W gospodarstwie panują ścisłe procedury postępowania higienicznego, a poszczególne sektory oznaczone są różnymi kolorami. Na porodówce zainstalowany jest system chłodzenia gnojowicy do poniżej 15°C, co zmniejsza emisję azotu oraz ilość gnojowicy produkowanej w gospodarstwie. Ferma Meijdena zaangażowana jest w  międzynarodowy projekt EU PiG, w którym uczestniczy także PZHiPTCh POLSUS.
 
Przez wprowadzenie nowych technologii stosowanie antybiotyków spadło prawie do zera, a produkcyjność stada wzrosła w skali roku o 1 prosię. Tuczniki osiągają  ubojową masę ciała 3 tyg. wcześniej.
 

1 z 2
2 z 2
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ