StoryEditor

Dla kogo rządowa pomoc?

Resort rolnictwa jeszcze przed Świętami przedstawił rządowe plany dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej, o czym pisaliśmy już tydzień temu. Jednak w związku licznymi zapytaniami od rolników, ponownie wyjaśniamy kto będzie mógł liczyć na rekompensaty.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami rozporządzenia, pomoc dla producentów świń będzie przysługiwała tym producentom, którzy spełniają następujące warunki:

  • na dzień 30 września 2015 roku posiadali w swoich gospodarstwach nie więcej niż 2 tys. świń – co potwierdzają zapisy w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ),
  • w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 roku sprzedali przynajmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń (mowa tu o świniach objętych kodem CN 01039219 – czyli takich o wadze pow. 50 kg i dodatkowo o maciorach) – oznakowanych numerem identyfikacyjnym będącym numerem siedziby stada należącego do danego producenta rolnego.
  • w okresie od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 roku co najmniej 5 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada tego producenta, zostało poddanych ubojowi w rzeźni.

Oznacza to, że świnie musiały się w tym gospodarstwie urodzić. Tak więc wsparcie będzie dotyczyło tylko rolników sprzedających świnie wyhodowane w cyklu zamkniętym.

W tym przypadku kwota pomocy na gospodarstwo będzie obliczana na podstawie liczby sztuk sprzedanych między 1 października, a 31 grudnia 2015 roku i stawki, która zostanie ustalona na podstawie złożonych wniosków. Resort rolnictwa szacuje, że może to być ok. 70 zł/sztukę sprzedaną. 
Wypłatą pomocy ma zajmować się Agencja Rynku Rolnego. Naboru wniosków o pomoc należy spodziewać się w styczniu przyszłego roku. gi/bcz

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. maj 2024 02:47